fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

NFZ oszczędza na chorych

Blisko 4 mld zł – to kwota, jaką na przestrzeni 3 lat NFZ zaoszczędził na chorych Polakach. O sprawie napisał tygodnik „ABC”.

Gazeta dotarła do raportu dotyczącego finansowania funduszu. Okazuje się, że mało pieniędzy trafiło przede wszystkim na leczenie chorych na raka. Chodzi m.in. o chemioterapię. Również pacjenci, którzy chcieli wykupić leki z listy refundowanej otrzymali mniejszą kwotę.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, zwraca uwagę, że NFZ w ostatnich latach stał się instytucją zbiurokratyzowaną, a do tego wrogą wobec pacjentów. Fundusz niejednokrotnie wykorzystywany jest też do celów politycznych.

W razie, czego można uruchomić dodatkowe środki, oczywiście na dziwnych zasadach. Powinien być konkurs OFE. A tak to tu się da, tam się da, temu znajomemu się da, ten krzyczy, to mu więcej dają. Kto za to wszystko płaci i czym? Za to wszystko płacą polscy pacjenci. Płacą nie złotówkami, tylko zdrowiem, bo oni nie dostają tych leków, które powinny być refundowane albo refundacja jest na niewystarczającym poziomie i wielu Polaków nie wykupuje po prostu wszystkich leków w aptekach – to po pierwsze. Po drugie – nie korzystają z tego ci, którzy powinni być nowocześnie leczeni, bo zamiast tego oferuje się im tak skomplikowane procedury, że po prostu nie sposób sprostać tym procedurom i te pieniądze wydać. To jest jedna wielka nieudolność – zaznacza europoseł Bolesław Piecha.

Mniej pieniędzy na leczenie pacjentów onkologicznych oznacza, mniejsze szanse na wyleczenie.

Tymczasem w Polsce odnotowywanych jest rocznie ponad 140 tys. rozpoznań zachorowań na nowotwory. Wydatki na onkologię to ok. 6,3 mld zł rocznie, co stanowi ok. 6 proc. całkowitych wydatków na zdrowie.

RIRM

drukuj