(fot. PAP)

Dopłaty w NFZ nie poprawią sytuacji w szpitalach

Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia jest w sytuacji kryzysowej. NFZ w przyszłym roku zamierza przeznaczyć na opiekę zdrowotną zaledwie 2,3 mld zł. więcej niż w roku bieżącym – tak wynika z planu finansowego Funduszu.

Pieniędzy będzie brakować, potrzeba bowiem konkretnego planu – alarmują eksperci . W tym kontekście poseł Tomasz Latos zwraca uwagę na nierówne przydzielanie środków z NFZ na terenie całego kraju.

Z projektu wynika, że najmniejsze podwyżki otrzymać mają woj.: mazowieckie, śląskie i łódzkie, tam sytuacja może się pogorszy. Tymczasem to w tych województwach znajdują się najlepsze ośrodki specjalistyczne oblegane przez pacjentów z całej Polski.

Jak mówi poseł Latos, NFZ cały czas nierówno dzieli pieniądze zarówno w obrębie Polski jak i różnych działalności medycznych. Z tego powodu w Polsce mamy m.in. coraz mniej oddziałów pediatrycznych. Dlatego też, NFZ jak najszybciej powinien doprowadzić do sytuacji gdzie nie będzie deficytowych specjalności gorzej opłacanych. Z punktu widzenia ekonomii bardzie będzie się opłacało leczyć na oddziałach intensywnej terapii – powiedział poseł Tomasz Latos.


Pobierz Pobierz

Poseł Tomasz Latos mówi także o nierównych nakładach przydzielanych z NFZ na szpitale. To wynik niesprawiedliwego podziału środków, który wynika z pewnych zaszłości – dodaje poseł. Podaje przy tym przykład wydziałów mazowieckich , gdzie pieniędzy jest wystarczająco. Natomiast trochę dalej tych pieniędzy już brakuje. A najczęściej dotyczy to szpitali o podobnych profilach i podobnej liczbie pacjentów. – akcentuje poseł Tomasz Latos.


Pobierz Pobierz

Rada NFZ projekt planu finansowego na przyszły rok będzie opiniować już 26 lipca br. muszą go także zatwierdzić posłowie.

 

drukuj