fot. pixabay

Szpitale mają otrzymać dodatkowe ponad 300 mln zł przy najbliższych rozliczeniach z NFZ

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że szpitale otrzymają dodatkowe ponad 300 mln zł już przy najbliższych rozliczeniach z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pieniądze zostaną przekazane w związku z kolejnym etapem wzrostu wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników medycznych. Podwyżka jest planowana od 1 lipca br.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał, iż resort zobowiązał się, że szpitale otrzymają dodatkowe pieniądze na realizację podwyżek.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zadecydowały o zwiększeniu o 3 proc. wyceny świadczeń w szpitalach sieciowych.

– Podwyżka o 3 proc. to ponad 300 milionów dodatkowych środków, które trafią na konta szpitali już przy najbliższych rozliczeniach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oprócz tego pozostają w mocy wszystkie dodatkowe środki, które są przeznaczone dla szpitali jednoimiennych. Dokładny podział, jeśli chodzi o regiony, województwa, przekażemy w odrębnym komunikacie. Będzie o tym też mówił Narodowy Fundusz Zdrowia, abyśmy mieli komplet informacji na temat tego, który szpital i ile zyska dzięki wzrostowi wycen – oznajmił wiceminister Janusz Cieszyński.

W połowie czerwca prezes NFZ podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują od 1 lipca wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego.

RIRM

drukuj