Kolejne kontrowersje wokół pakietu onkologicznego

Tym razem problemy pojawiają się na poziomie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Po pozornym uspokojeniu w POZ, rząd poszukuje pieniędzy w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej.

Eksperci podkreślają, że szpitale nie mają więcej pieniędzy na realizację pakietu. Brakuje też środków na zatrudnienie tzw. koordynatorów (osoby nadzorującej leczenie pacjenta onkologicznego).

Poseł Czesław Hoc domaga się od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wyjaśnienia niezrozumiałych zapisów Zarządzenia Prezesa NFZ. Chodzi o tzw. poradę początkową i pacjenta pierwszorazowego w ramach wstępnej lub pogłębionej diagnostyki onkologicznej.

– W zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia są w mojej ocenie nieuprawnione działania. Wprowadza się tzw. poradę początkową, za którą NFZ nie będzie płacił. Ona będzie miała 0 pkt. Porada początkowa – oczywiście w pakiecie onkologicznym, czyli u pacjenta pierwszorazowego bądź u pacjenta, który jest w ramach wstępnej diagnostyki onkologicznej bądź pogłębionej diagnostyki onkologicznej. Ta wizyta nie będzie wpisywana w jakiekolwiek koszty. Ona będzie wizytą statystyczną. Jest to nieporozumienie. Jeżeli pacjent nie był u mnie, chociaż był kilkukrotnie jako u specjalisty diagnozowany i leczony, gdy przyjdzie po dwóch latach przerwy, jest traktowany jako pacjent pierwszorazowy. Taki pacjent otrzyma tylko poradę początkową, czyli znowu nie będzie płacy za tę poradę – zwraca uwagę poseł Czesław Hoc.

Członek Sejmowej Komisji Zdrowia powiedział, że kolejnym kuriozalnym i rozwiązaniem w Zarządzeniu NFZ jest niepłacenie za kontrolną poradę specjalistyczną, jeśli nie upłynęło 14 dni od poprzedniej wizyty.

Poseł domaga się od ministra odpowiedzi, czy nastąpi odpowiednia korekta tych zapisów rozporządzenia prezesa NFZ.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl