fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Resort zdrowia przeciwny ujednolicaniu cen leków w UE

Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na ujednolicenie cen leków w Unii Europejskiej. Szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł, odnosząc się do doniesień medialnych w tej sprawie, powiedział, że Polska nigdy się na to nie zgodzi.

Unijni politycy chcą, by nad Wisłą produkty medyczne kosztowały tyle samo co w Niemczech i Skandynawii. Ma to według unijnych urzędników sprawić, aby dostęp do leków był równy i solidarny na terenie wszystkich państw członkowskich. W efekcie na terenie całej Wspólnoty kosztowałyby one tyle samo.

Eksperci ostrzegają, że realizacja tego planu skutkowałaby obniżeniem cen leków w Europie Zachodniej, ale znaczną podwyżką m.in. w Polsce.

Andrzej Denis, rzecznik gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, podkreśla, że za ujednoliceniem cen leków w UE powinna pójść podwyżka wynagrodzeń.

– W tej chwili jest taka sytuacja, że marża z samych leków refundowanych nie jest w stanie pokryć kosztów prowadzenia tej działalności w tym zakresie, czyli w zakresie leków refundowanych. Oczywiście docelowo dobrze byłoby, gdyby ceny leków w pewien sposób się wyrównały w całej Europie, ustałby ten nielegalny wywóz leków z Polski do krajów Europy Zachodniej, ale za tym docelowo musi iść proces, w którym płace, dochody mieszkańców Polski przynajmniej zrównają się z poziomem płac w Europie Zachodniej. Wtedy nastanie coś, co możemy nazwać normalnością – wskazuje Andrzej Denis.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że podejmie odpowiednie działania w celu zablokowania możliwości ujednolicenia cen leków w UE.

Resort pracuje obecnie nad nowelizacją przepisów dotyczących mechanizmów ustalania cen leków.

RIRM

drukuj