J. Brudziński o decyzji KE ws. procedury przeciwko Polsce: Będziemy bronić swych racji

Nic strasznego Polsce nie grozi. Będziemy bronić swoich racji w oparciu o obowiązujące w Unii Europejskiej traktaty – mówił dziś w Radiu Maryja wicemarszałek Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.

Gość programu „Aktualności dnia” odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z niewywiązywaniem się z decyzji o relokacji uchodźców.

Według Komisji Europejskiej, pomimo ponawianych wezwań do działania, trzy państwa nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych. Polska Czechy i Węgry mają miesiąc na odpowiedź.

Jak powiedział Joachim Brudziński, Polska jako członek Unii Europejskiej będzie bronić swojej racji unijnymi traktatami.

– Jesteśmy lojalnym członkiem Unii Europejskiej. Uważamy, że projekt Unii jest dziś – z punktu widzenia polskiej racji stanu – korzystny. Z tego powodu mamy zamiar, w ramach naszej obecności w UE, kierować się przede wszystkim traktatami, a nie widzimisię jednego czy drugiego urzędnika. To, że komisarz Juncker we współpracy ze swoim kolegą Donaldem Tuskiem próbują dzisiaj straszyć polski rząd, bo straszyli nas, i Donald Tusk również przykładał do tego rękę, że za nieprzyjęcie jednego imigranta będziemy płacić 250 tys. euro. Moim zdaniem są to tylko strachy na lachy – podkreślił Joachim Brudziński.

Polski rząd zapowiedział, że odniesie się w zakreślonym przez Komisję Europejską terminie do przesłanych dokumentów i po zapoznaniu się z nimi przedstawi swoje racje.

Całą rozmowę z Joachimem Brudzińskim, wicemarszałkiem Sejmu z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj