fot. pixabay.com

Zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych przedłużony

Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych, ale tylko do połowy września. Bruksela dała też zielone światło dla uruchomienia rządowych dopłat do kredytów o wartości 1,5 mld złotych. 

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika będzie przedłużony do połowy września. Będzie obowiązywał w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Unijny zakaz zastąpi wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą krajowe ograniczenia związane z niekontrolowanym napływem zboża.

– To jest dobra informacja, choć nie jest tak, jak chcieliśmy. My chcieliśmy do końca roku, na tą chwilę jest do 15 września – powiedział Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Szef resortu poinformował, że Polska będzie negocjowała z Komisją Europejską możliwość rozszerzenia listy produktów objętych zakazałem. Chodzi m.in. o owoce miękkie.

Komisja Europejska wyraziła równocześnie zgodę na rządowe dopłaty do kredytów dla polskich rolników.

– Kredyt 2-procentowy i dopłata do budżetu państwa około 1,5 mld złotych – przypomniał Robert Telus.

Bruksela zgadza się też na uruchomienie wsparcia dla rolników, którzy sprzedawali pszenicę i grykę od 15 kwietnia do 30 czerwca tego roku. Stawka pomocy wyniesie 2 tys. 200 zł do hektara i będzie obowiązywała do 30 czerwca. Po tym terminie będzie zwiększona do 3 tys. 25 złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl