Posiedzenie grupy kontaktowej ws. Ukrainy

Dziś ma się odbyć kolejne posiedzenie grupy kontaktowej do wypracowania porozumienia ws. trwałego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział wczoraj w rozmowie telefonicznej z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że Kijów jest gotów do rozmów w grupie właśnie dzisiaj. Poroszenko zasugerował, by miejsce i czas rozmów ustalili inni uczestnicy.

W skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele władz Rosji i Ukrainy, a także separatyści z obwodów donieckiego i Ługańskiego oraz przedstawiciele OBWE.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych nie spodziewa się przełomu i trwałego rozejmu; Rosja nadal będzie dążyć do destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Jej sukcesem jest już to, że separatyści mają być stroną porozumienia.

– Rosja będzie naciskać, aby środkami dyplomatycznymi – jeśli nie mogła tego zrobić środkami wojskowymi – poprzez wspieranie rebeliantów wymusić na Ukrainie maksymalną decentralizację państwa i wtedy wpływać na poszczególne regiony. Rosja konsekwentnie realizuje swoje cele destabilizowania Ukrainy, przejęcia jak największych wpływów i jak największej władzy nad Ukrainą. Niestety szkoda, że w tym procesie nie ma strony polskiej, która mogłaby wspierać centralny rząd Ukrainy i nie dopuszczać do tak negatywnych rozwiązań – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

 

Na Ukrainie trwa obecnie tzw. akcja antyterrorystyczna. Bazy separatystów ostrzeliwuje artyleria, a ich przywódcy opuszczają dotychczasowe bazy.

Podczas ciężkich starć na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 150 rebeliantów oraz dwaj żołnierze – poinformował wczoraj rzecznik sztabu ukraińskich sił antyterrorystycznych.

RIRM

drukuj