fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Polska ma wystąpić do KE o dodatkowe fundusze na walkę z ASF

W przyszłym miesiącu Polska ma wystąpić do KE o dodatkowe fundusze na walkę z afrykańskim pomorem świń. O sprawie informuje „Nasz Dziennik”.

Resort rolnictwa chce, by uruchomiono pieniądze na wypłatę wsparcia dla rolników, których gospodarstwa leżą w strefie zagrożenia i jej sąsiedztwie.

Chodzi o prawie 1800 rolników, którzy nie mogą sprzedać mięsa po satysfakcjonujących cenach, ponieważ zakłady skupowe obniżają płatności za ich trzodę.

Poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej Komisji Rolnictwa mówi, że dotychczasowa bierność polskiego rządu może mieć negatywny wpływ na decyzję Unii.

Powinniśmy rozważyć rozwiązanie krajowe poprzez Agencję Rezerw Materiałowych, ponieważ jest to mięso pełnej wartości całkowicie zdrowe, bezpieczne itd. To tylko zakłady przetwórcze wykorzystują taką psychologiczną przewagę, że jest to mięso z terenów zagrożonych. Próbują przez to obniżać jego ceny. W tym momencie gdyby polski rząd akurat z tego mięsa robił zapasy strategiczne to uniknąłby spadku cen tak jak to w tej chwili się dzieje. To powinien przede wszystkim zrobić rząd, bo to było bardzo szybkie działanie, sprawne i nie warunkowałoby żadnych strat ani dla budżetu ani dla rolników – zaznacza poseł Henryk Kowalczyk.

W Polsce zagrożenie ASF dotyczy siedmiu gmin w trzech powiatach województwa podlaskiego.

Do tej pory służby weterynaryjne stwierdziły 72 ogniska ASF u dzików i trzy u trzody chlewnej.

RIRM

drukuj