S. Karczewski: Jestem przekonany, że dojdziemy do kompromisu z KE ws. wymiaru sprawiedliwości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyrażają przekonanie, że uda się dojść do kompromisu z Komisją Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym. Dzięki temu sędziowie SN, którzy przeszli w stan spoczynku w wieku 65 lat mogą powrócić na stanowiska. Dotyczy to także prof. Małgorzaty Gersdorf.

Rząd wypełnił tym samym postanowienie unijnego trybunału. Wcześniej sędziowie zastosowali tymczasowe środki w postaci zawieszenia części przepisów ustawy o SN.

Politycy partii rządzącej liczą, że teraz KE powoli odpuści.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany we wtorek w radiowej Jedynce, czy podpisanie noweli zmieni nasze relacje z Komisją Europejską, odpowiedział: „Myślę, że to już zmieniło (te relacje – PAP), że już jest zupełnie inna sytuacja”.

Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że dojdziemy do kompromisu z KE w „tej rozmowie, dyskusji, w dialogu”.

Wiceszef KE Frans Timmermans mówił jednak w ubiegłym tygodniu, że kwestia Sądu Najwyższego i wieku emerytalnego sędziów w SN jest tylko jednym problemem.

Zaznaczył, że bez rozwiązania wszystkich kwestii dotyczących praworządności w Polsce, m.in. sprawy KRS czy procedury dyscyplinarnej wobec sędziów, nie może być mowy o zakończeniu procedury z art. 7.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl