fot. PAP/EPA

Kanada: w tym roku spłonęło już ponad 3 mln hektarów lasów. Ponad 26 tys. osób nie może powrócić do domów

W tym roku w Kanadzie spłonęło już ponad 3 mln hektarów lasów. Obecnie trwa 413 pożarów; jeden z nich – 170 km na zachód od stolicy Kanady, Ottawy. Z powodu tych pożarów ponad 26 tys. osób nie może powrócić do domów.

Minister ds. sytuacji kryzysowych Bill Blair poinformował, że dotychczas w tym roku zarejestrowano 2214 pożarów. Średnia dziesięcioletnia to 1624 pożary w tym samym okresie i 12-krotnie mniejsza powierzchnia lasów objętych pożarami, czyli niecałe 254,5 tys. ha wobec tegorocznych 3,3 mln.

Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył w poniedziałek, że dotychczasowy rozwój sytuacji oznacza, że tegoroczne lato może być szczególnie groźne.

„Nasze modele pokazują, że w tym roku latem możemy mieć wyjątkowo trudny sezon pożarów lasów” – powiedział Justin Trudeau na konferencji prasowej na temat sytuacji z pożarami lasów.

Pytany o zdolność wojska do udzielania dalszej pomocy strażakom, Trudeau zauważył, że o to samo kilka dni temu zapytał szefa sztabu generalnego.

„Bieżące prognozy wskazują, że mamy wystarczające możliwości (…), będą plany awaryjne” – dodał.

W minionych tygodniach o pomoc wojska do rządu federalnego zwróciły się prowincje Alberta, Nowa Szkocja i Quebec.

W gaszeniu pożarów w Kanadzie pomagają także strażacy i eksperci pożarnictwa z innych krajów: USA, Afryki Południowe, Australii, Nowej Zelandii. W niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wysłanie 100 strażaków do prowincji Quebec.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl