W Polsce panuje epidemia próchnicy

Próchnicę ma prawie każdy czterdziestolatek i ponad 90 proc. siedmiolatków. Naczelna Rada Lekarska apeluje o wzmocnienie systemu opieki stomatologicznej nad małymi pacjentami.

Statystyki dotyczące próchnicy są ekstremalnie niepokojące – powiedziała Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Jest to bardzo poważny problem, bo próchnica jest związana nie tylko z chorobą zębów. To jest choroba bakteryjna, zakaźna. Można się nią zarazić pijąc z tego samego kubka, jedząc tą samą łyżką. Mówię o tym w kontekście dzieci w przedszkolu. To jest bardzo ważne, bo próchnica może powodować, bądź nasilać choroby ogólnoustrojowe narządów bardzo istotnych dla naszego organizmu. Przykładem są choroby związane z sercem – wyjaśniła powiedziała Agnieszka Ruchała-Tyszler.

Jak podkreśla szefowa Komisji Stomatologicznej NRL, opieka państwa w tym zakresie jest niewystarczająca. Potrzebne jest powstanie rządowej kampanii edukacyjno-informacyjnej dla rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz stosownego finansowania leczenia dzieci, które od pierwszego ząbka powinny być uczone, jak należy o zęby dbać.

Wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w br. wyniosą 1 mld 80 mln zł, co oznacza, że na leczenie stomatologiczne jednego Polaka przypada prawie 45,5 zł. W 2014 r. kwota ta była wyższa – wszystkie nakłady wyniosły 1mld 800 mln zł.

RIRM

drukuj