fot. pixabay

Pabianickie Centrum Medyczne ukarane kwotą ponad 500 tysięcy złotych za odmowę zamordowania dziecka nienarodzonego

Pabianickie Centrum Medyczne zostało ukarane za odmowę zabicia dziecka poczętego. Kara to ponad pół miliona złotych. NFZ kontroluje też pozostałe placówki, w których lekarze powołali się na klauzulę sumienia.

W Sejmie trwają prace nad czterema projektami dotyczącymi tzw. aborcji. Rządząca koalicja negocjuje, do którego momentu życia dziecka w łonie matki można je zabić oraz jakie powody mogą to usprawiedliwić. Rząd jednak już teraz zmusza lekarzy do mordowania nienarodzonych dzieci.

W marcu tego roku szef rządu straszył lekarzy, którzy nie chcą zabijać dzieci poczętych.

– Każda odmowa wykonania zabiegu będzie zgłaszana z urzędu do prokuratury. W przypadku odmowy uzasadnionej terminacji ciąży szpital straci kontrakt z NFZ – mówił Donald Tusk.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem placówka posiadająca kontrakt z NFZ nie ma prawa odmówić tzw. aborcji. Praca szpitali ma być tak zorganizowana, żeby na miejscu był przynajmniej jeden lekarz, który zabije nienarodzone dziecko.

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, wskazała, że kontrole w tej sprawie prowadzi Rzecznik Praw Pacjenta i NFZ.

– Departament kontroli NFZ prowadzi postępowania kontrolne dotyczące odmów aborcji. 13 czerwca zakończono postępowanie kontrolne w Pabianickim Centrum Medycznym, w wyniku którego na tego świadczeniodawcę nałożono karę w wysokości 550 tys. złotych. Wiem, że są jeszcze dwa kolejne podmioty, gdzie kontrola jest w końcowej fazie. Obawiam się, iż tam też nałożenie kary będzie zasadne – powiedziała minister Izabela Leszczyna.

Tymczasem prawo do powołania się na klauzulę sumienia gwarantuje medykom nie tylko polska konstytucja oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Takie gwarancje daje też prawo międzynarodowe. Lekarze mają więc pełne prawo do odmowy zabicia dziecka poczętego. Co więcej, tzw. aborcja nie jest  procedurą leczniczą i nie można do jej wykonywania zmuszać lekarzy, którzy w przysiędze Hipokratesa zobowiązali się do ratowania życia.

TV Trwam News

drukuj