fot. pixabay.com

W Polsce w 2021 r. legalnie zostało zabitych 107 nienarodzonych dzieci. W. Zięba: Liczba aborcji spadła dziesięciokrotnie, a obawy środowisk pro-choice się nie ziściły

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące tzw. aborcji wykonanych w majestacie prawa w ubiegłym roku. Jeszcze w 2021 roku 75 nienarodzonych dzieci zabito z przyczyn eugenicznych. Pozostałe 32 przypadki były związane z zagrożeniem zdrowia lub życia matki. Daje to jednak najniższy od dziesięcioleci wynik legalnie przeprowadzonych aborcji w Polsce.

Na gwałtowny spadek liczby zabijanych nienarodzonych dzieci miała wpływ decyzja Trybunału Konstytucyjnego. 22 października 2020 r. organ orzekł, że tzw. przesłanka eugeniczna (podejrzenie, że dziecko urodzi się chore lub niepełnosprawne) jest niezgodna z polską konstytucją. To właśnie z powodu tej przesłanki pozbawiano życia ponad tysiąc dzieci rocznie.

W 2020 roku wykonano 1053 tzw. aborcje, z czego połowa dotyczyła dzieci z Zespołem Downa.

Opóźnienie publikacji wyroku TK spowodowało, że jeszcze w 2021 roku z przyczyn eugenicznych zabito 75 nienarodzonych. Pozostałe 32 przypadki były związane z zagrożeniem zdrowia lub życia matki.

– To efekt dobrej zmiany prawa, które działa i ratuje nienarodzone dzieci. Liczba aborcji spadła dziesięciokrotnie, a obawy środowisk pro-choice się nie ziściły. Nie notujemy zgonów matek, czy wzrostu liczby aborcji z przyczyn zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiet. Oczywiście niejednokrotnie widzieliśmy, że środowiska proaborcyjne próbowały wykorzystać dramat kobiet z Częstochowy czy Pszczyny do zanegowania obecnego prawa, choć lekarze i eksperci nie dostrzegali związku, a dopatrzyli się jedynie licznych zaniechań ze strony personelu medycznego. Również obawa o nadużywanie przez lekarzy zdrowia psychicznego kobiet jako powodu do aborcji nie miała miejsca – wskazuje Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

PSOŻC/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl