fot. PAP/Paweł Supernak

Min. A. Niedzielski: Fundusz covidowy nie zniknął, środki wydatkowane są na różne cele

Fundusz covidowy nie zniknął, jego środki wydatkowane są na różne cele – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wyjaśnił, że obecnie COVID-19 traktowany jest jak każda inna choroba, związana z infekcją górnych dróg oddechowych i finansowana jest standardowymi procedurami, które są od dawna zdefiniowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

We wtorek badania potwierdziły 7175 zakażeń koronawirusem, w tym 1306 ponownych. Z powodu COVID-19 zmarło 25 osób – poinformowano w środę na stronach rządowych. Wykonano 17 065 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Szef Ministerstwa Zdrowia został zapytany w środę w Polsat News, czy możemy spodziewać się w najbliższych dniach wzrostu liczby dziennych zakażeń. Odpowiedział, że według analiz Ministerstwa Zdrowia, środowe dane są wynikiem długiego weekendu.

„Liczba 7175 zakażeń jest większa od tego, co było tydzień temu, kiedy oscylowała ona w granicach 5-6 tysięcy. Natomiast średnia siedmiodniowa w tej chwili spada. Najwyższa był w ubiegłym tygodniu – 3,6 tysiąca, a obecnie spadła do 3,4 tysiąca” – wskazał Adam Niedzielski.

Poinformował, że „liczby zleceń na testy, jak też parametry wynikowości testów wskazują, że w tej chwili jesteśmy w apogeum fali”.

„W najbliższych tygodniach należy spodziewać się spadków” – ocenił minister.

Zaznaczył, że według prognoz Ministerstwa Zdrowia na jesieni nie będzie powtórzenia sytuacji z poprzedniego roku.

„W tym roku, ze względu na wyższą liczbę zachorowań w ciągu wakacji, należy się spodziewać, że kolejna ewentualna fala będzie przesunięta w kierunku zimy. (…) Między szczytami kolejnych apogeów jest 20 tygodni” – powiedział minister Niedzielski.

Wyjaśnił, że cykliczność nie jest związana z pogodą, a krótkotrwałą odpornością organizmu. Z fali na falę jest zdecydowanie mniej hospitalizacji i nie są one tak trudne z punktu widzenia pacjenta.

„Przy dziesiątkach tysięcy hospitalizacji było 10 procent osób pod respiratorami, co oznaczało ponad 2 tysiące osób w całym systemie. W tej chwili hospitalizacji mamy 2700, a pod respiratorami znajduje się 60 osób – to współczynnik rzędu 2-3 procent” – zwrócił uwagę minister zdrowia.

Podkreślił, że „fundusz covidowy nie zniknął”.

„Tam są środki na różne cele wydatkowane. Poprzednio nie były przeznaczone tyko na leczenie, ale to był cały pakiet instrumentów związanych z walką z COVID-19, w tym np. także z niego finansowano tarcze dla przedsiębiorców” – mówił szef Ministerstwa Zdrowia.

Poinformował, że obecnie z funduszu cały czas finansowany jest zakup szczepień.

Obecnie COVID-19 traktowany jest jak każda inna choroba związana z infekcją górnych dróg oddechowych i finansowana jest standardowymi procedurami, które są od dawna przez Narodowy Fundusz Zdrowia zdefiniowane.

Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia przygotowane jest także na najgorszy scenariusz.

„Zakłada on, że dzienna liczba zakażeń nie zacznie dynamicznie spadać, ale ustabilizuje się na obecnym poziomie i we wrześniu będzie wzrastać. Jeśli do tego by doszło, będziemy przywracać poprzednie rozwiązania” – zapowiedział Adam Niedzielski.

Wyjaśnił, że decyzja o głoszeniu końca pandemii będzie podjęta na forum międzynarodowym, na forum WHO.

„To, że u nas jest dobrze nie oznacza, że tak dobrze jest w innych krajach” – zauważył.

Pytany o ostateczną rezygnację z nakazu noszenia maseczek, szef Ministerstwa Zdrowia powiedział, że nie może definitywnie zapewnić, że maseczki nie wrócą. Dodał jednak, że kiedyś były one jedyną możliwością obrony przed wirusem, natomiast „obecnie mamy szerszą paletę możliwości w tym szczepienia, powoli pojawiają się też leki”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl