fot. PAP/Leszek Szymański

Restrykcje w walce z koronawirusem przedłużone do 25 kwietnia. Wyjątki – otwarcie od 19 kwietnia przedszkoli i żłobków

Rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących restrykcji do 25 kwietnia. Do 3 maja zamknięte pozostają też hotele i obiekty noclegowe. Wyjątkiem jest otwarcie od najbliższego poniedziałku przedszkoli i żłobków. Dopuszczony jest także sport na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, powiedział, że od kilku dni obserwowane jest zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na COVID-19. Obecnie jednak liczba zakażeń nieznacznie się zwiększa, co ma być efektem świątecznych spotkań.

https://twitter.com/PremierRP/status/1382254523851407361

Szef resortu wyjaśnił, że głównym kryterium w podejmowaniu decyzji dotyczących obostrzeń jest obecnie kwestia obłożenia łóżek i respiratorów.

– Decyzje, które dotyczą najbliższego tygodnia, mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, szczególnie respiratorowej, bo tam mamy największe napięcia. Musimy liczyć się ze scenariuszem, że część hospitalizowanych osób trafi pod respirator. Oznacza to, że  obciążenia mogą wzrosnąć w najbliższym czasie – powiedział Adam Niedzielski.

https://twitter.com/PremierRP/status/1382255345289019393

Minister zaznaczył, że apogeum trzeciej fali w poprzednich tygodniach teraz przetacza się przez szpitale. Jak dodał, jest jeszcze bufor bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o infrastrukturę szpitalną. Obecnie zajętych jest 34 tys. łóżek, a wolnych jest jeszcze 12 tys.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o kolejnych ponad 21 tys. zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

RIRM

drukuj