PAP/Leszek Szymański

A. Mularczyk o wyroku TK w sprawie RPO: Jesteśmy otwarci na dyskusję i współpracę, jak tymczasowo uregulować tę problematykę

Jesteśmy otwarci na dyskusję i współpracę, jak tymczasowo uregulować tę problematykę, kto powinien powoływać, w jakim trybie powinna być powołana osoba, która tymczasowo będzie pełniła obowiązki (…) Ta sytuacja będzie dotyczyła wszystkich instytucji i osób pełniących funkcje kadencyjne, które są wpisane w konstytucji – powiedział Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że przepis, który pozwala na pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. [czytaj więcej]  Posłowie PiS-u z zadowoleniem przyjęli orzeczenie. Krytycznie do wyroku odnoszą się politycy opozycji.

Wyrok w sprawie pełnienia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji został już opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS stwierdził, że rozstrzygniecie jest uzasadnione. Dodał, że Sejm ma teraz trzy miesiące na uregulowanie kwestii.

– Jesteśmy otwarci na dyskusję i współpracę, jak tymczasowo uregulować tę problematykę, kto powinien powoływać, w jakim trybie powinna być powołana osoba, która tymczasowo będzie pełniła obowiązki, czyli do czasu wyboru przez Sejm i Senat nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślamy, że ta sytuacja będzie dotyczyła wszystkich instytucji i osób pełniących funkcje kadencyjne, które są wpisane w konstytucji – zaznaczył poseł Arkadiusz Mularczyk.

Politycy opozycji wskazali natomiast, że wyrok jest motywowany politycznie oraz że Prawo i Sprawiedliwość wykorzystało Trybunał Konstytucyjny do usunięcia Adama Bodnara z funkcji RPO. Adam Bodnar będzie pełnił funkcję RPO przez trzy miesiące.

Jeszcze dziś wieczorem Sejm podejmie kolejną próbę wyboru nowego RPO. Kandydatami na ten urząd są: poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski, prof. Sławomir Patyra zgłoszony przez KO i PSL, a także działacz społeczny Piotr Ikonowicz, z poparciem Lewicy.

RIRM

drukuj