fot. twitter.com

Wicemin. A. Mularczyk: Jest szansa na stworzenie w ramach Rady Europy mechanizmu rozwiązywania sporów dot. reparacji

Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że jest szansa na stworzenie w ramach Rady Europy mechanizmu, którego celem byłoby rozwiązywanie sporów historycznych dotyczących reparacji. Wiceszef MSZ zabrał głos podczas spotkania parlamentarnego zespołu zajmującego się tematem reparacji za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej.

Wiceminister wskazał, że przygotowany w ubiegłym roku raport dotyczący reparacji od Niemiec oraz raport dotyczący reparacji od Rosji mogą być w przyszłości podstawą do działań dyplomatycznych i międzynarodowych.

– Obecnie w Radzie Europy trwają prace nad rezolucją, która najprawdopodobniej będzie uchwalona na styczniowej sesji. Ona jest wynikiem naszej – polskiej inicjatywy. Celem rezolucji Rady Europy jest stworzenie całego mechanizmu do spraw mediacji między krajami skonfliktowanymi wojnami czy różnego rodzaju historycznymi obciążeniami. Obowiązek podjęcia mediacji byłby obligatoryjny. Jest szansa na stworzenie w ramach Rady Europy stałego mechanizmu, którego celem byłoby rozwiązywanie sporów historycznych dotyczących reparacji, odszkodowań i budowanie pojednania między krajami – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Parlamentarny zespół przygotowuje projekt uchwały Sejmu, która stanowiłaby apel do rządu i premiera w sprawie dochodzenia przez Polskę reparacji za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Byłoby to też wezwanie do podjęcia podobnych działań wobec Federacji Rosyjskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl