twitter.com/Kombatanci

Na Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. Stanisława Kopańskiego oraz ppłk. Stefana Eichlera

Na warszawskich Powązkach w środę odbył się ponowny pochówek dwóch polskich wybitnych oficerów z czasów II Rzeczpospolitej. Mowa o legendarnym obrońcy Tobruku, gen. Stanisławie Kopańskim, a także żołnierzu 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich, ppłk. Stefanie Eichlerze.

Uroczystości miały charakter państwowy. Msza św. pogrzebowa była sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Potem trumny z prochami oficerów i ich małżonek zostały przewiezione w asyście wojskowej na Powązki i spoczęły w kwaterze C.

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak, mówił, że życie oficerów to wzór dla kolejnych pokoleń.

– Obaj nasi bohaterowie byli oficerami Wojska Polskiego, ale obaj byli także mocno zaangażowani w życie publiczne. Podkreślali, jak ważne jest to, żeby polskość nie skończyła się na nich. Wskazywali, żeby tworzyć i rozwijać polską edukację, kulturę, dbać o tradycję; żeby mówić z dziećmi i wnukami po polsku. To kluczowa wskazówka, która jest kierowana do nas – powiedział Jan Dziedziczak.

Prochy oficerów zostały sprowadzone do Ojczyzny z Wielkiej Brytanii przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Było to możliwe dzięki współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ambasadą RP w Londynie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl