fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] Wicemin. A. Mularczyk: Niemcy bardzo skutecznie odwróciły uwagę świata od swoich zbrodni

Niemcy przez lata bardzo skutecznie pracowały nad tym, żeby pamięć historyczną zatrzeć, w szczególności we własnym kraju, ale też na świecie. Niemcy bardzo skutecznie odwróciły uwagę świata od swoich zbrodni i przekierowały to na zupełnie inne obszary – mówił w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę w Berlinie, gdzie będzie rozmawiał z niemieckimi władzami m.in. na temat reparacji za straty i zniszczenia będące skutkiem inwazji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Niemcy uważają, że Polsce nie należą się żadne odszkodowania.

– Będę podnosił kwestię odszkodowań wojennych, kwestię zrabowanych dóbr kultury, dzieł sztuki, zasobów bankowych, będę podnosił kwestię funkcjonowania rehabilitacji działaczy mniejszości polskich w Niemczech, którzy zostali podczas wojny zamordowani w Niemczech, ale także będę odnosił się do bieżących spraw, które są w pewnym sensie kością niezgody pomiędzy rządami Polski i Niemiec, w szczególności w kwestii nierównego traktowania mniejszości polskiej w Niemczech – oznajmił wiceszef polskiego MSZ.

– Na pewno nie będą to łatwe i miłe rozmowy, ale mam nadzieję, że stopniowo, krok po kroku, będziemy niwelować bariery, które nas dzielą – dodał.

Od 1 września 2022 r., kiedy to ukazał się raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 (w którego powstanie wkład miała także Fundacja „Lux Veritatis”), państwo polskie podjęło na arenie międzynarodowej szereg działań mających prowadzić do wypłaty należnych nam reparacji wojennych.

– W ciągu ostatnich kilkunastu dni podjęliśmy również inne działania, jak chociażby wysyłka ponad 50 not do krajów członkowskich Unii Europejskiej, NATO i Rady Europy, gdzie zwróciliśmy uwagę na fakt naszych przesłanek i dlaczego wysłaliśmy notę dyplomatyczną do Niemiec. Muszę powiedzieć, że z dużym zrozumieniem nasi partnerzy odnoszą się do naszych działań. Istnieje wiedza o tym, że straty wojenne Polski były znaczne, natomiast jest niewielka wiedza, jeśli chodzi o to, jak Niemcy tę kwestię z nami uregulowały, a w zasadzie jak nie uregulowały – mówił wiceminister spraw zagranicznych.

Podkreślił, że obecnie, kiedy w Europie toczy się regularny konflikt zbrojny, łatwiej jest zrozumieć, jak niszczycielska była II wojna światowa. Budowanie tej świadomości u Niemców będzie jednak procesem długotrwałym.

– Niemcy przez lata bardzo skutecznie pracowały nad tym, żeby pamięć historyczną zatrzeć, w szczególności we własnym kraju, ale też na świecie. Było bardzo wiele projektów tzw. soft power, realizowanych przez Niemcy (różnego rodzaju instytuty, instytucje), których celem było zmycie odpowiedzialności za II wojnę światową i niestety trzeba powiedzieć, że Niemcy bardzo skutecznie odwróciły uwagę świata od swoich zbrodni i przekierowały to na zupełnie inne obszary – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

W przełamywaniu niemieckiego fałszowania historii ma pomóc przetłumaczenie raportu o stratach na język niemiecki. Rozmówca Radia Maryja poinformował, że jest ono już gotowe; ruszył proces wydawniczy. Tłumaczenie nie było procesem łatwym ze względu na konieczność wiernego przełożenia wszelkich zawiłości różnych dziedzin nauki.

– Tekst raportu jest dziełem interdyscyplinarnym, tam jest szereg sformułowań związanych z historią gospodarczą, z ekonomią, z makroekonomią, z szacowaniem nieruchomości, więc naprawdę potrzeba było dużej skrupulatności, dużej wiedzy i całej grupy tłumaczy, którzy potrafili te bardzo skomplikowane sformułowania (…) w sposób bardzo precyzyjny przetłumaczyć – wyjaśnił Arkadiusz Mularczyk.

W tych kwestiach bowiem nie może być pola do niedomówień czy interpretacji.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że jeśli chodzi o domaganie się reparacji na arenie międzynarodowej, wiele krajów może być naszymi sojusznikami. Niektóre z nich także doznały w przeszłości dotkliwych strat ze strony Niemiec. Polski rząd będzie pracował nad utworzeniem koalicji takich państw.

– Natomiast dzisiaj nasi partnerzy muszą zobaczyć, że nasze działania są bardzo rzeczywiste, realne, że to są działania poważne, długofalowe i nie jest to – jak się starają przedstawić Niemcy – jakieś działanie wewnątrzkrajowe, związane z kampanią wyborczą – zaznaczył wiceszef MSZ.

Całość rozmowy z wiceministrem Arkadiuszem Mularczykiem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl