fot. pixabay.com

Kenia: 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa „ziarno z Ukrainy”

25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa „ziarno z Ukrainy” – potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.

To pierwsza dostawa w ramach tego programu. Kolejny statek, transportujący 30 tys. ton zboża, ma dotrzeć do Etiopii w przyszłym tygodniu, a trzeci, z ładunkiem 25 tys. ton przeznaczonych dla Somalii, jest obecnie załadowywany – podała w komunikacie ambasada Ukrainy w Addis Abebie.

Ukraina w 90. rocznicę rozpoczęcia Hołodomoru zaproponowała inicjatywę „Ziarno z Ukrainy”, w ramach której do połowy przyszłego roku planuje się wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do Afryki, do najbiedniejszych krajów świata.

Hołodomor (Wielki Głód), to wywołana sztucznie przez Stalina w latach 1932-33 klęska głodu na Ukrainie. Szacuje się, że z głodu zmarło tam wtedy co najmniej 3,5 mln ludzi.

Kijów poinformował, że zamierza wysłać ponad 60 statków ze zbożem do Etiopii, Somalii, Sudanu, Południowego Sudanu, Kongo, Kenii, Jemenu i innych krajów.

W listopadzie podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu żywnościowemu i akcji „Ziarno z Ukrainy” prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że na rzecz ukraińskiej inicjatywy zebrano ponad 150 mln dolarów. Zaprosił do udziału w tej akcji wszystkie chętne państwa i podkreślił, że dla Ukrainy „globalne bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona ludzi to nie są tylko słowa”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl