fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Parafianowicz: Wszystkie nasze magazyny i dodatkowe trzy lokalizacje Zamojskich Zakładów Zbożowych nastawiają się na prowadzenie skupu od polskiego rolnika

Jesteśmy spokojni, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Nie ma żadnych obaw i nie powinno być żadnych obaw. Polska jest w bardzo dobrej i komfortowej sytuacji, jeżeli chodzi o te możliwości. Natomiast, jeśli chodzi o zboże z Ukrainy, to my do swoich elewatorów zboża z Ukrainy nie kupowaliśmy i w swoich elewatorach zboża z Ukrainy nie posiadamy. W mediach jest dużo przekłamania – mówiła Monika Parafianowicz, p.o. prezesa zarządu Elewarr Sp. z o.o., radca prawny, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

W 1992 roku powstała spółka Elewarr Sp. z o.o. , która zajmuje się magazynowaniem i przechowywaniem zbóż, rzepaku i innych surowców pochodzenia rolniczego oraz obrotem tymi surowcami.

Krajowa Grupa Spożywcza wprowadzi mechanizmy skupu zboża od rolników. W ramach jednego z nich gospodarze będą mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a pozostałe 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później. [czytaj więcej]

Monika Parafianowicz podkreśliła, że od samego początku priorytetem spółki Elewarr były dwa podstawowe zadania.

– To zapewnienie skupu polskiemu rolnikowi oraz przechowywanie rezerw państwowych i udział w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego państwa. W dalszym ciągu realizujemy te zadania i nic się nie zmieniło. Jeżeli chodzi o przechowywanie zboża na potrzeby tzw. zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego państwa polskiego, to przechowujemy rezerwy na podstawie umów zawieranych z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych w ramach strategicznych planów rządowych. Realizujemy programy, a Agencja powierza nam przechowywanie zboża. Wolumeny, które mamy, wpisują się w całokształt strategii w tym zakresie – podkreśliła p.o. prezesa zarządu Elewarr Sp. z o.o.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1550440992683315201

Jeżeli chodzi o przechowywanie rezerw zboża, to warto pamiętać, że wiąże się to z rotacją, a rotacja ze skupem.

– Jesteśmy spokojni, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Nie ma żadnych obaw i nie powinno być żadnych obaw. Polska jest w bardzo dobrej i komfortowej sytuacji, jeżeli chodzi o te możliwości. Natomiast, jeśli chodzi o zboże z Ukrainy, to my do swoich elewatorów zboża z Ukrainy nie kupowaliśmy i w swoich elewatorach zboża z Ukrainy nie posiadamy. W mediach jest dużo przekłamania – powiedziała gość Radia Maryja.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1550438530232492033

Magazyny Elewarru nastawione są tylko na skup zboża od polskich rolników.

– Wszystkie nasze magazyny (spółka Elewarr ma 17 magazynów – red.) oraz dodatkowe trzy lokalizacje naszej spółki zależnej, czyli Zamojskich Zakładów Zbożowych nastawiają się na prowadzenie skupu od polskiego rolnika. Mamy na ten cel zabezpieczoną powierzchnię i dla nas nic się nie zmienia, pomimo trudnej sytuacji związanej z obawami. (…) Pojawiają się obawy, że Elewarr nie kupi zboża od polskiego rolnika w regionach, w których prowadzimy swoją działalność (bo nie jesteśmy we wszystkich województwach). Nasze magazyny są przygotowane na prowadzenie skupu polskiego zboża od polskiego rolnika – zapewniła Monika Parafianowicz.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1550440992683315201

Pełna oferta spółki Elewarr jest w magazynach. Ceny są godziwe i ustalane na podstawie porównania cen światowych.

– Nie powinno być obaw i nie powinno się przekazywać żadnej paniki. Docierały do nas pewne zapytania, które poddawały pod wątpliwość: czy nasze magazyny skupują zboże z Ukrainy? (…) Zapraszam polskich rolników do zapoznania się z naszą ofertą w magazynach i oddziałach Elewarru. Zasady udzielania informacji rolnicy znają. Jeżeli rolnik zamierza sprzedać wytwory swojej pracy, to zapraszamy bezpośrednio do oddziałów. Ceny mogą się zmieniać w zależności od ceny rynkowej. (…) Polska jest zabezpieczona, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe – podsumowała p.o. prezesa zarządu Elewarr Sp. z o.o.

Cała rozmowa z audycji „Aktualności dnia” z Moniką Parafianowicz dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl