fot. PAP/Leszek Szymański

Kryzys w relacjach z Ukrainą

O kryzysie w relacjach z Ukrainą dyskutują już nie tylko Warszawa i Kijów, ale także Waszyngton. Dzieje się tak za sprawą słów premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska nie przekazuje uzbrojenia na Wschód. Wypowiedź szefa rządu była później precyzowana. Po ostrej wymianie zdań da się jednak zauważyć próby obniżania emocji.

Po zniesieniu przez Komisję Europejską ceł na zboża i wprowadzeniu przez Polskę jednostronnego zakazu wwozu zboża z Ukrainy, w Kijowie odebrano to za atak. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na forum ONZ nazwał Polskę „sojusznikiem Rosji”.

– Alarmujące jest to, co widzimy, jak niektórzy z naszych przyjaciół w Europie, grają naszą solidarnością w teatrze politycznym, robiąc ze sprawy zboża dreszczowiec. Wydaje się, że grają na siebie, a w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy – mówił Wołodymyr Zełenski.

– Te słowa z gruntu odrzucamy i jednocześnie przesyłamy słowa przestrogi w kierunku Kijowa, żeby nie grał w takie nuty, które podchwyciły de facto w Polsce tzw. ruskie trolle – akcentował Mateusz Morawiecki.

Kontrowersje wzbudziła wypowiedź premiera.

– My już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń – stwierdził premier RP.

Słowa szefa rządu w wielu miejscach na świecie zostały odebrane jako zapowiedź definitywnego końca dostaw sprzętu dla Ukrainy. Tak też przedstawia to Donald Tusk.

– Tylko dlatego, że im ma się to kampanijnie opłacić. To jest wbijanie takiego politycznego noża w plecy Ukrainie, kiedy się rozstrzygają walki na froncie ukraińskim – mówił przewodniczący PO.

Tymczasem po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jesteśmy trzecim co do wielkości dostarczycielem broni dla Ukrainy. Polsce wyczerpał się ciężki sprzęt, którym mogliśmy się podzielić z broniącym się sąsiadem. Jednocześnie w naszych zakładach trwa produkcja dla Ukrainy m.in. amunicji, wozów bojowych Rosomak czy armatohaubic KRAB – mówił o tym doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan.

– W rzeczywistości dostawy sprzętu, w tym haubice polskiej produkcji, są kontynuowane, a Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę. Dlatego pozostaniemy w konsultacjach z nimi, abyśmy w pełni zrozumieli, jakie jest stanowisko Polski w tych kwestiach – zauważył Jake Sullivan.

Ogółem Polska do dziś przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ponad 3 miliardów euro. Waga wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na temat dostaw nie była zapowiedzią ich wstrzymania, ale tak została odebrana –  zaznaczył politolog, prof. Robert Alberski.

– Więcej powinno być rozmów dwustronnych, a mniej emocjonalnych – stwierdził prof. Robert Alberski.

Konflikt interesów trzeba zagasić u samego źródła, czyli znalezieniu rozwiązań w polityce rolno-handlowej obu krajów – podkreślał na forum Obudowy Ukrainy prezydent Andrzej Duda.

– Spór o dostarczanie zboża z Ukrainy na polski rynek jest absolutnie odpryskowym wycinkiem całości relacji polsko-ukraińskich. I nie wierzę, że w normalnych warunkach może na nie wpłynąć w sposób istotny. Jest to sprawa, którą po prostu musimy między sobą rozwiązać – mówił prezydent RP.

Polska cały czas umożliwia tranzyt zboża z Ukrainy – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus.

– W lutym to było 114 tys. ton zboża, w marcu 120 tys. ton. Gdy wprowadziliśmy siłą jako Polska korytarze solidarnościowe, to tylko w czerwcu pojechało tranzytem ponad 260 tys. ton – podkreślał minister rolnictwa.

Warszawa żąda od Kijowa wycofania skargi do Światowej Organizacji Handlu. Ukraińscy politycy muszą zrozumieć, że naszą postawą bronimy nie tylko polskiego, ale i europejskiego rolnika – podkreślił doradca prezydenta ds. rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

– Trzeba rozmawiać z Ukraińcami życzliwie, serdecznie, ale twardo. Jak poukładać nasze relacje na ten okres po wojnie? Jak ma być żywność ukraińska transportowana w świat? Jak nie ma zniszczyć rolnictwa w Unii Europejskiej? – mówił doradca prezydenta

Spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy zaplanowano na przyszły tydzień.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl