fot. PAP/Leszek Szymański

J. Wojciechowski: Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Komisarz wziął udział w Warszawie w spotkaniu z ministrami rolnictwa Polski, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat sposobów wsparcia eksportu żywności z Ukrainy. Agresja Rosji stanowi realne niebezpieczeństwo dla sytuacji na rynkach światowych.

Brak dostaw zboża z Ukrainy może być dotkliwy szczególnie dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Komisarz Janusz Wojciechowski przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie.

– To m.in. udostępnienie przez państwa członkowskie (KE będzie to koordynować) niezbędnego sprzętu do tworzenia korytarzy solidarnościowych. Chodzi tu o wagony, barki dla transportu rzecznego, wszelki inny przeładunkowy sprzęt i logistykę związaną z organizacją transportu. Będzie to także ułatwienie odprawy granicznej – wyliczał unijny komisarz ds. rolnictwa.

Wicepremier, minister Henryk Kowalczyk wskazał, że szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę i jej porty morskie. Polityk podkreślił, że zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagi. Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj