fot. pixabay.com

W Warszawie podpisano polsko-ukraińskie wspólne oświadczenie o współpracy w sektorze rolnym

W poniedziałek w Warszawie spotkali się szefowie resortów rolnictwa Polski, Ukrainy, USA oraz unijny komisarz ds. rolnictwa. Rozmowy dotyczyły sytuacji związanej z eksportem ukraińskiego zboża. Podpisano polsko-ukraińskie wspólne oświadczenie dotyczące współpracy w sektorze rolnym.

W poniedziałek w Warszawie miało miejsce spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. Brał w nim też udział unijny sekretarz ds. rolnictwa.

Polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wskazał, że zwiększenie intensywności przewozów kolejowych i samochodowych ukraińskiego zboża przez Polskę to jedno z największych wyzwań w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1526154059903803394

Szef resortu rolnictwa powiedział też, że agresja Rosji doprowadziła do zdestabilizowania niestabilnych rynków rolnych. Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów i pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie.

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali wspólne oświadczenie dotyczące zacieśniania współpracy w sektorze rolnym.

– Zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagi. Cieszymy się, że w ramach solidarności Unii Europejskiej z Ukrainą, Komisja Europejska przedstawiła zestaw działań, które mają pomóc w eksporcie ukraińskich produktów rolnych. Zostaną utworzone tzw. korytarze solidarnościowe, aby ten transport umożliwić. Jestem w stałym kontakcie z rządem Ukrainy, z panem ministrem. Dzisiaj również podjęliśmy wiele ustaleń, pisaliśmy stosowne porozumienie w tej sprawie, aby usprawnić przewóz zbóż z Ukrainy – mówił szef polskiego resortu rolnictwa.

W dokumencie jest zawarta m.in. deklaracja strony ukraińskiej uznania regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 roku.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1526168752156561409

Z kolei podczas rozmowy z sekretarzem rolnictwa USA, Henryk Kowalczyk wyraził  oczekiwanie podjęcia przez władze amerykańskie decyzji, która otworzy możliwość eksportu polskich jabłek na tamtejszy rynek.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl