fot. Autorstwa Nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-1712-2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19407857

79. rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego

2 października przypada 79. rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego. Tego dnia obchodzimy też Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Zryw rozpoczął się 1 sierpnia 1944 roku i trwał 63 dni. Kapitulacja nastąpiła 2 października 1944 roku ze względu na brak perspektyw dalszej walki. Warszawa była pozbawiona wsparcia sojuszników.

Powstanie, mimo że zakończyło się niepowodzeniem, było ważnym punktem odniesienia dla pokoleń, które walczyły o wolność po wojnie. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, mówi, że nie można na nie patrzeć tylko z perspektywy polityczno-militarnej.

– Powstania Warszawskiego nie można oceniać wyłącznie w kategoriach polityczno-militarnych. Powstanie Warszawskie to kolejna w dziejach świata odsłona walki dobra ze złem. Polacy stanęli po stronie dobra, po stronie wartości. Po drugiej stronie, po stronie zła, byli Niemcy, byli też ci, którzy Powstaniu nie pomogli, ale właśnie w tym kontekście Powstanie należy również oceniać w kategoriach moralnych, w których zawsze trzeba stawać po stronie dobra – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

W czasie Powstania Warszawskiego zginęło ok. 18 tys. powstańców, a ok. 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. osób.

Po zakończeniu zrywu z miasta wypędzono ponad 500 tys. mieszkańców. Część z nich wysłano na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych.

Warszawa została natomiast obrabowana i niemal zrównana z ziemią.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl