Trwa akcja „Nakręć się na ŚDM”

Uczestnicy dni diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży, którzy będą gościć na terenie prawobrzeżnej Warszawy, otrzymają na pamiątkę kolorowe różańce przetopione z plastikowych nakrętek. Akcja „Nakręć się na ŚDM” trwa w parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Przetopiono już 2,5 tony nakrętek.

– Parafie w całej naszej diecezji zbierają plastikowe nakrętki – po butelkach czy szamponach – wszystkie, bez względu na rozmiar i kolor. Przywożą je do naszego centrum przy ulicy Floriańskiej 3. My je gromadzimy i kiedy uzbieramy tych nakrętek naprawdę dużo, zawozimy je do specjalnego punktu, w którym są przetapiane na paciorki. Z nich są potem wykonywane różańce. Mają je otrzymać nasi goście, podczas Światowych Dni Młodzieży w diecezjach – mówi Karolina Błażejczyk z Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Zbiórka nakrętek cały czas trwa, bo wolontariusze chcą obdarować nimi każdego uczestnika Światowych Dni Młodzieży. Według deklaracji do diecezji warszawsko-praskiej przybędzie 10 tys. pielgrzymów.

– Dlatego chcemy zrobić 10 tys. różańców, a nawet więcej, by mieć pewność, że każdy taką pamiątkę ma – podkreśla Karolina Błażejczyk.

Jak zaznacza, początkowo miały powstać różańce małe, z jedną dziesiątką, ale odzew w parafiach był bardzo duży i zdecydowano się na wytworzenie różańców dużych, po pięć dziesiątek.

Różańce są w różnych kolorach – żółte, czerwone, niebieskie i białe. Na jedną dziesiątkę różańca potrzeba ok. 40 standardowej wielkości korków od wody.

– Jeżeli parafia jest w stanie do nas nakrętki przywieźć, to bardzo się cieszymy. Ale jeżeli jest z tym problem, to wystarczy się do nas zgłosić, wyślemy po nie duży samochód – wyjaśnia Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Do tej pory przetopiono 2,5 tony nakrętek. Niektóre parafie już różańce otrzymały. Produkcja będzie trwała aż do lipca.

Akcję „Nakręć się na ŚDM” wymyśliły diecezjalne centra ŚDM we współpracy z Kołami Żywego Różańca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl