fot. pixabay.com

PE: przed sesją w Strasburgu

Parlament Europejski rozpocznie dziś po południu w Strasburgu czterodniowe posiedzenie plenarne. Konferencja przewodniczących grup politycznych wyraziła zgodę m.in. na przeprowadzenie debaty zatytułowanej „Korupcyjna sprzedaż wiz Schengen na dużą skalę”. Podczas sesji będzie również omawiane sprawozdanie dotyczące europejskiego aktu o wolności mediów.

Debata pt. „Korupcyjna sprzedaż wiz Schengen na dużą skalę” odbędzie się w najbliższy wtorek po głosowaniach. Na początku europosłowie wysłuchają oświadczenia Komisji Europejskiej w tym temacie. Warto podkreślić, że punkt ten znalazł się w porządku obrad pierwszej październikowej sesji plenarnej, ponieważ tak zdecydowała większość grup politycznych Parlamentu Europejskiego. Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Tożsamość i Demokracja wyraziły swój sprzeciw podczas Konferencji Przewodniczących.

Co ciekawe, pod lupę wzięty zostanie również problem europejskiego aktu medialnego. Chodzi o sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne ramy dla usług medialnych na rynku wewnętrznym. Już w pierwszej poprawce czytamy, że „niezależne usługi medialne odgrywają wyjątkową rolę na rzecz demokracji, zapewnienia praworządności oraz funkcjonowania rynku wewnętrznego” i że są one nieodzownym czynnikiem procesu kształtowania opinii publicznej.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, oczekuje debaty w tych sprawach bez cenzury, a więc także debaty o tym, że w wielu krajach – jak podkreśla – media nie mogą podawać narodowości czy zwłaszcza wyznania tych, którzy dokonują gwałtów, ciężkich przestępstw, morderstw.

– Chciałbym, aby media cieszyły się w Europie wolnością tak, aby nie było sytuacji, w których media niemieckie nabierają wody w usta, aby nie pisać o gwałconych kobietach w Sylwestra w tym kraju. Chciałbym też, aby media nie milczały z powodów politycznych o prześladowaniu chrześcijan w świecie, które jest coraz większe. W tej sprawie europejskie media zachowują bardzo głośne i haniebne milczenie – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zakończy się 5 października.

 

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl