Donieck: separatyści ogłosili Doniecką Republikę Ludową

Prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej i przyłączenie jej do Federacji Rosyjskiej. Od niedzieli okupują oni gmach rady obwodowej i administracji obwodowej w Doniecku na wschodzie Ukrainy. Deklarację uchwaliło ok. 50 osób.

Jak powiedział Marcin Przydacz, prezes fundacji Dyplomacja i Polityka, taki scenariusz był do przewidzenia. Dodał również, że wiadome było iż wschodnie i południowe regiony Ukrainy także leżą w zainteresowaniu Władimira Putina.

Mamy tam do czynienia z bardzo dużą mniejszością rosyjską, a Ukraińcy tam mieszkający też są nastawieni silnie prorosyjsko. Wydaje się więc, że dla obserwatorów sceny politycznej nie powinna to być żadnym zaskoczeniem zwłaszcza przy braku silnych ostrych sankcji ze strony Zachodu. Jak wiemy te sankcje były raczej symboliczne i wizowe i gospodarcze. Europa nie starała się o większe wyrzeczenia, jakimi mogłyby być właśnie sankcje, gdyż uderzyłoby to również w europejską gospodarkę – zaznaczył Marcin Przydacz.

Siły prorosyjskie oznajmiły, że 11 maja przeprowadzą referendum niepodległościowe i ostrzegły władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy.

Początkowo separatyści chcieli, by decyzję o utworzeniu „republiki donieckiej” podjęli deputowani rady obwodowej, jednak ci nie pojawili się na posiedzeniu, w związku z czym aktywiści ruchów prorosyjskich oświadczyli, że pozbawiają ich mandatów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl