fot. pixabay.com

Rząd Mołdawii: Zgromadziliśmy największe rezerwy gazu w historii kraju; wystarczą na około dwa miesiące

Władze Mołdawii zgromadziły największe w ponad 30-letniej historii republiki rezerwy gazu ziemnego na wypadek odcięcia dostaw surowca przez Rosję – podał w poniedziałek w rozmowie z mediami wicepremier Andrei Spinu. Zaznaczył, że zapasy wystarczą na około dwa miesiące.

Polityk odpowiedzialny za resort infrastruktury i rozwoju regionalnego wyjaśnił, że rząd w Kiszyniowie spodziewa się ograniczenia w grudniu dostaw gazu ziemnego przez rosyjski koncern Gazprom.

Dodał, że mogą one spaść łącznie nawet o 57 proc. w stosunku do ilości ustalonej w obowiązującej dotąd umowie z rosyjską firmą.

„Ze względów bezpieczeństwa nie zamierzam podawać dokładnej liczby zgromadzonej przez nas liczby gazu ziemnego w magazynach” – powiedział Spinu, cytowany przez kiszyniowską telewizję TV8.

Zapewnił, że w najbliższym czasie Mołdawia zwiększy odbiór zarówno gazu, jak i energii elektrycznej z Rumunii. Dodał, że dostawy od zachodniego sąsiada mają pomóc krajowi sukcesywnie uniezależniać się od ukraińskiej sieci energetycznej, która w ostatnich tygodniach jest celem rosyjskich ataków.

W poniedziałek rząd Natalii Gavrility poinformował, że w efekcie ostrzału Ukrainy w Mołdawii doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej, m.in. w stolicy kraju, Kiszyniowie.

23 listopada po atakach rakietowych Rosji na Ukrainę doszło do masowych przerw w przesyle energii elektrycznej w Mołdawii. W niektórych gminach dostawy prądu przywrócono dopiero po blisko dwóch dobach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl