fot. PAP/Radek Pietruszka

R. Terlecki: To dobry moment, żeby przyspieszyć proces integracji Mołdawii z Unią Europejską

Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, ocenił, że to dobry moment, żeby przyspieszyć proces integracji Mołdawii z Unią Europejską. Polityk wyraził takie przekonanie podczas konferencji prasowej podsumowującej VII Sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska – Mołdawia, która odbyła się w poniedziałek w Sejmie RP.

Ryszard Terlecki poinformował, że rozmawiano o tym, w jaki sposób Polska może pomóc Mołdawii w jej drodze ku Zachodowi. Podkreślił, że w tym celu  potrzebna jest także wola po stronie UE.

– Jesteśmy pod wrażeniem sukcesu, jakie w ostatnich wyborach prezydenckich i parlamentarnych odniosły siły prozachodnie. To dobry moment, żeby przyspieszyć działania na rzecz przystąpienia Mołdawii do UE, co wymaga też zdecydowanych kroków ze strony Wspólnoty. Mamy nadzieję, że to nastąpi – powiedział Ryszard Terlecki.

Wiceprzewodniczący parlamentu Mołdawii zapewnił natomiast, że w mołdawskim parlamencie jest stabilna większość, która chce sfinalizować wszystkie procesy w ramach integracji europejskiej, a także opowiada się zdecydowanie za współpracą z Polską.

Wśród pozostałych tematów rozmów znalazły się: wsparcie mołdawskiej transformacji, energetyka i rozwój regionalny, a także sprawa Naddniestrza w kontekście polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku.

RIRM

drukuj