fot. PAP/EPA

Ch. Michel: Ukraina i Mołdawia muszą nadal walczyć z korupcją i zwiększyć stabilność gospodarczą

Ukraina i Mołdawia będą musiały dalej wzmacniać instytucje, walczyć z korupcją i zwiększać stabilność gospodarczą, aby spełnić rygorystyczne standardy pełnego członkostwa w Unii Europejskiej – napisał w oświadczeniu przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

We wtorek po południu Ukraina i Mołdawia oficjalnie rozpoczną negocjacje w sprawie akcesji do UE.

„Jesteśmy dziś świadkami historycznego momentu. Po decyzji Rady Europejskiej z grudnia 2023 r. o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Republiką Mołdawii oba kraje rozpoczynają prawdziwą transformację w kierunku pełnego członkostwa w UE — chwila dumy dla obu narodów i strategiczny krok dla UE. To wynik ogromnych wysiłków Ukrainy i Mołdawii na rzecz reform” – poinformował Michel.

Jego zdaniem otwarcie negocjacji akcesyjnych za pośrednictwem pierwszej konferencji międzyrządowej jest kamieniem milowym w drodze obu krajów do członkostwa w UE.

„Jest to również dowód ogromnego postępu, jaki oba narody poczyniły na swojej drodze do integracji europejskiej, pomimo ogromnych wyzwań, z którymi się zmierzyły i nadal się mierzą. Wysiłki Ukrainy są jeszcze bardziej godne podziwu, biorąc pod uwagę, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie przyniosła bezprecedensowe trudności i przeciwności. Ukraińcy wykazali się niezwykłą odwagą i solidarnością w obronie swojej suwerenności i europejskiej przyszłości. Mołdawia również stanęła w obliczu poważnych wyzwań, w tym presji ekonomicznej i zastraszania politycznego, ale pozostała niezłomna w dążeniu do coraz bliższych więzi z UE” – podkreślił Michel.

W jego opinii oba kraje wykazały się imponującym zaangażowaniem w reformy i dostosowaniem do europejskich wartości.

„Transformacyjne kroki podjęte w takich obszarach jak praworządność, zarządzanie i systemy sądownicze dają nadzieję i jasno wskazują na ich niezachwiane dążenie do dołączenia do europejskiej rodziny. (…) To początek długiego procesu. Chociaż dzisiaj świętujemy znaczący krok naprzód, musimy również uznać, że droga przed nami będzie wymagała stałego wysiłku, poświęcenia i dalszych istotnych reform” – napisał szef Rady Europejskiej.

Podkreślił jednocześnie, że Ukraina i Mołdawia będą musiały kontynuować prace nad wzmocnieniem instytucji, dalej walczyć z korupcją i zwiększać stabilność gospodarczą, aby spełnić rygorystyczne standardy pełnego członkostwa w UE.

„Unia Europejska, za pośrednictwem swoich instytucji i państw członkowskich, jest gotowa wspierać Ukrainę i Mołdawię na każdym etapie tej drogi. Zapewnimy niezbędne zasoby, wiedzę specjalistyczną i wsparcie polityczne. Razem możemy zbudować silniejszą, bardziej zjednoczoną Europę, w której każdy naród ma szansę rozwijać się w pokoju i dobrobycie” – podsumował Michel.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl