Prof. Szwagrzyk: W IPN utworzyliśmy specjalny Wydział Kresowy

W Instytucie Pamięci Narodowej powstał Wydział Kresowy, którego zadaniem będzie prowadzenie prac poszukiwawczych na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy i Białorusi – informuje wiceszef IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Na pytanie, w jaki sposób zostanie rozwiązana sprawa Kresów, gdzie wielu Żołnierzy Wyklętych zginęło i zostało przez NKWD potajemnie wrzuconych do dołów śmierci, wiceprezes IPN prof. Szwagrzyk odpowiedział: „W IPN utworzyliśmy specjalny Wydział Kresowy, którego zadaniem będzie prowadzenie takich właśnie prac na terenie dzisiejszej Litwy, Ukrainy, Białorusi. Tam leżą nasi bohaterowie i to nie tylko Żołnierze Wyklęci. Chcemy poszukiwać również polskich ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu, a także szczątków polskich żołnierzy poległych lub zabitych w 1939 r.”.

„Tych miejsc jest naprawdę dużo. Chciałbym wspomnieć o Ejszyszkach, gdzie szukamy słynnego komendanta Jana Borysewicza ps. „Krysia”. Planujemy przeprowadzić poszukiwania w miejscowościach Tynne, Hołosko, we Lwowie czy w Ostrówkach, gdzie szukamy Polaków zamordowanych przez UPA”- dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl