IPN wręczył noty identyfikacyjne rodzinom ofiar zamordowanych w Białymstoku

Zidentyfikowano dwie pierwsze osoby, których szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych na terenie aresztu śledczego w Białymstoku. Są to Wacław Sadokierski i Piotr Wądołowski, aresztowani przez Niemców i rozstrzelani w 1943 roku.

Dziś, w czasie uroczystości w białostockim oddziale IPN-u, ich rodzinom, wręczono tzw. noty identyfikacyjne potwierdzające tożsamość – mówi prok. Zbigniew Kulikowski, szef pionu śledczego IPN w Białymstoku.

To są zwykli mieszkańcy Podlasia, osoby cywilne, które zostały zamordowane przez Niemców zgodnie z polityką niemiecką – eksterminacji osób, które na naszym terenie mieszkają. Na uroczystości wręczono noty identyfikacyjne dla rodzin, a także medalik znaleziony przy szczątkach, córce jednej z osób zamordowanych. Bardzo piękna i wzruszająca uroczystość – podkreśla Zbigniew Kulikowski.

Identyfikacje na podstawie badań DNA przeprowadzili specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Od początku brali udział w poszukiwaniach i pracach ekshumacyjnych prowadzonych na terenie aresztu śledczego w Białymstoku.

W kilku etapach odkryto tam szczątki 385 osób. Prace były związane ze śledztwami IPN dotyczącymi, m.in. powojennych zbrodni funkcjonariuszy UB. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl