Skandaliczny raport prezydenta Poznania
Archidiecezja poznańska odpowiada na nierzetelny raport prezydenta Poznania dotyczący relacji finansowych miasta i Kościoła. Jacek Jaśkowiak sugerował w nim, że Kościół poznański niesłusznie domaga się zwrotu wielu miejskich nieruchomości oraz otrzymuje z miejskiej kasy ogromne środki. Manipulację powieliły lewicowe media.
W lipcu prezydent Poznania przedstawił raport dotyczący relacji finansowych i majątkowych zachodzących pomiędzy miastem a archidiecezją. Wniosek z analizy dokumentu, który powieliły liberalne media miał być prosty: Kościół bezprawnie przejmuje miejskie nieruchomości i otrzymuje z kasy miasta ogromne środki. Dziś na raport prezydenta Jacka Jaśkowiaka odpowiedziała poznańska Kuria.
– Kościół nie chce przywilejów, ale chce zwyczajnie sprawiedliwości – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.
Metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta Poznania podkreślił, że w przedstawionym przez miasto raporcie jest wiele nieścisłości, a dokument jest nierzetelny. Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że w całej sprawie pominięto wątek historyczny.
– Sprawy prowadzone na drodze prawnej pomiędzy Kościołem, Miastem Poznań czy Skarbem Państwa, dotyczące spraw majątkowych, nie są związane z jakimiś przywilejami, których obrony domaga się obecnie strona kościelna, lecz stanowią próbę naprawienia dziejowej niesprawiedliwości, jaką była grabież majątku wspólnoty Kościoła dokonana przez władze komunistyczne – podkreślił metropolita poznański.
Komisja Majątkowa, która zajmowała się zwrotem należnych Kościołowi nieruchomości, zakończyła już swoją działalności. Mimo to Kościół katolicki nie odzyskał w całości zagrabionego majątku.
– Według danych komisji rządowo-kościelnej, w tej chwili w Polsce 31 proc. własności Kościoła jest nadal w rękach państwa – informuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.
Poznańska Kuria przygotowała merytoryczny raport, który odpowiada na zarzuty prezydenta Poznania. W dokumencie przypomniała też prezydentowi Jaśkowiakowi, ile pieniędzy Kościół Poznański wydaje na działalność społeczną. Od 1997 roku najbiedniejsi z Poznania otrzymali pomoc w wysokości 26 mln złotych. [Czytaj treść listu]
„Środki Kościoła są przeznaczone na edukacje. Na pomoc chorym i ubogim i troskę o obiekty sakralne i tak jest właśnie w Poznaniu” – wyjaśnia rzecznik prasowy KEP.
Kościół poznański wydaje codziennie około tysiąca gorących posiłków. Wspiera niepełnosprawnych, wysyła na wakacje dzieci z biednych rodzin. Co roku finansuje także stypendia dla zdolnej młodzieży. Archidiecezja za darmo albo za symboliczne kwoty udostępnia również swoje nieruchomości dla poznańskich szpitali.
Ks. abp Stanisław Gądecki jest otwarty na negocjacje z miastem w sprawach sporów majątkowych. Metropolita oczekuje jednak, że wspólne relacje będą oparte na dobrej woli, będą zgodne z prawem, a o wszystkim będzie rzetelnie informowana opinia publiczna.
– Nie oznacza to natomiast zgody na manipulację faktami oraz wykorzystywanie spraw dotyczących kościelnego majątku jako tematu zastępczego, służącego odwracaniu uwagi opinii publicznej od realnych problemów oraz dzielenia społeczeństwa – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.
Wszystkie nieruchomości oraz środki finansowe jakie otrzymała Archidiecezja Poznańska były konsekwencją prawomocnych wyroków sądów.
TV Trwam News/RIRM