Polskie i niemieckie wojska na wspólnych ćwiczeniach

W ćwiczeniach wsparcia bojowego na poligonie w Orzyszu bierze udział 350 żołnierzy wojsk pancernych z Polski i Niemiec. Podczas wspólnych manewrów żołnierze ćwiczą strzelanie i działania taktyczne w polu.

Ćwiczenia obserwował dowódca stacjonującego w Szczecinie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego generał broni Manfred Hoffman.

„Jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu jaki prezentują żołnierze polscy i niemieccy” – mówił Manfred Hoffman.

W przeszłości miałem okazję współpracowania z polskimi żołnierzami i jest pod wielkim wrażeniem postępu i profesjonalizmu, jakie osiągnęli w ciągu tych kilku lat. Będąc teraz na stanowisku dowódcy Korpusu Północno-Wschodniego mam możliwość pracowania w sztabie i widząc, jak te decyzje wypracowane w sztabach tutaj przekładają się na nasze działanie, jestem pod wielkim wrażeniem. Mam oczywiście również nadzieję, że ta współpraca polsko-niemiecka będzie się rozwijała – zaznaczył Manfred Hoffman.

To pierwsze tak duże wspólne ćwiczenia wojsk polskich i niemieckich.  Bierze w nich udział ponad 130 żołnierzy zza Odry. Głównie wojskowi z kompanii czołgów 203 Batalionu Pancernego 21. Brygady Pancernej stacjonującej w niemieckim Augustdorf.

Stronę polską reprezentuje Batalion Czołgów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Polskimi siłami – liczącymi 220 żołnierzy i dysponującymi 20 czołgami T-72 M1 – dowodzi major Grzegorz Bazan.

RIRM

drukuj