Niemcy: dwie trzecie głosujących członków SPD poparło koalicję rządową

Prawie dwie trzecie biorących udział w referendum członków SPD (66,02 proc.) poparło wejście do koalicji rządowej z konserwatystami Angeli Merkel – poinformował w niedzielę przedstawiciel tej partii.

Przywódca SPD Olaf Scholz powiedział w berlińskiej siedzibie partii, że „zdecydowana większość członków SPD kierowała się sugestią kierownictwa ugrupowania. Mamy jasność: SPD wejdzie w skład nowego niemieckiego rządu”.

Poinformował, że frekwencja w referendum była „bardzo, bardzo wysoka” po intensywnej kampanii wewnętrznej, w której prokoalicyjne przywództwo partii występowało przeciwko bardziej radykalnemu skrzydłu młodzieżowemu opowiadającemu się przeciwko wejściu do koalicji.

Olaf Scholz zapowiedział, że socjaldemokraci przedstawią sześć nazwisk – trzech kobiet i trzech mężczyzn na stanowiska ministrów w nowym rządzie.

Członek Chrześcijańskiej Demokracji (CDU) kanclerz Angeli Merkel Volker Bouffier z zadowoleniem przyjął wynik referendum wewnętrznego SPD, pisząc w mejlu, że jest to dobre dla Niemców i dla przyszłości kraju. Dodał, że teraz rząd pod kierownictwem Angeli Merkel zostanie szybko powołany.

Niemcy już od pięciu miesięcy zmagają się z utworzeniem rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Po fiasku rozmów o koalicji z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

PAP/RIRM

drukuj