fot. PAP/EPA

Niemcy: SPD za rozmowami sondażowymi na temat koalicji z CDU/CSU

Lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz poinformował, że kierownictwo partii opowiedziało się w piątek za rozpoczęciem rozmów sondażowych na temat koalicji rządowej z blokiem chadeckich partii CDU/CSU – podała agencja dpa.

Zgoda na podjęcie rozmów zapadła jednomyślnie – dodał Schulz.

Dpa zwraca uwagę, że partia kanclerz Angeli Merkel (CDU) oraz bawarska CSU chcą zbudowania „stabilnego rządu”, czyli w praktyce „wielkiej koalicji”, natomiast Schulz dopuszczał wcześniej również rozmowy o takich opcjach, jak tolerowanie rządu mniejszościowego Merkel.

W przypadku umowy o tolerowaniu rządu mniejszościowego, SPD wspierałaby Merkel tylko w wybranych projektach.

Jeszcze inną możliwością rozważaną przez SPD jest „lekka koalicja” z przedstawicielami SPD w składzie rządu.

Nie jest jasne, czy blok CDU/CSU jest na rozmowy o takich modelach gotowa.

Aby podjąć właściwe rozmowy koalicyjne z CDU/CSU, SPD musiałaby zwołać nadzwyczajny zjazd partii.

W wyborach do Bundestagu z 24 września CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań – 32,9 proc. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej „jamajską” od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Po wyborach socjaldemokraci zapowiedzieli przejście do opozycji, jednak pod wpływem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera zmienili zdanie i wyrazili wstępną gotowość do spotkania z CDU i CSU.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

PAP/RIRM

drukuj