Rusza akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Rusza akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” współorganizowana przez Straż Miejską i Caritas Polska. We wtorki i piątki patrole Straży Miejskiej będą dostarczać ciepłe posiłki najbardziej potrzebującym bezdomnym na terenie aglomeracji warszawskiej.

Do końca lutego w każdy wtorek i piątek bezdomni przebywający poza schroniskami otrzymają ciepły posiłek przygotowany w kuchni warszawskiego ośrodka Caritas.

Oprócz tego funkcjonariusze Straży Miejskiej dostarczą im ciepłe koce oraz skarpety. Wszystko po to, aby mogli przetrwać zimę.

Jednorazowo do bezdomnych trafi 100 litrów pożywnej zupy – mówi koordynator akcji z ramienia Caritas, Janusz Sukiennik.

– Staramy się do nich dotrzeć z takim przesłaniem, nie tylko przesłaniem miłosierdzia, ale takiej ludzkiej solidarności. Zawozimy im te gorące posiłki zwykle późnym popołudniem, wieczorem, żeby mieli na całą noc takie zasilenie energetyczne, bo w Warszawie są stołówki, można tam w ciągu dnia się rozgrzać czy coś zjeść, ale wieczorem zaczyna się naprawdę gehenna. Można powiedzieć, że zima jest najtrudniejszym okresem do przeżycia dla bezdomnego, noc jest jeszcze trudniejsza – mówi Janusz Sukiennik.

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji Straż Miejska sprawdziła, w których miejscach Warszawy przebywają bezdomni, aby móc do nich dotrzeć – wskazuje Grzegorz Staniszewski, naczelnik wydziału profilaktyki i planowania stołecznej Straży Miejskiej.

– Na terenie Warszawy poza schroniskami, noclegowniami, ogrzewalniami jest ok. 135 miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. To są różnego rodzaju szałasy, kanały ciepłownicze, opuszczone altany na ogródkach działkowych – w takich miejscach przebywają bezdomni. Takich miejsc jest 135 na terenie Warszawy, w których przebywa rotacyjnie ok. 400-430 osób. Te miejsca weryfikowaliśmy. Na ich podstawie wytypowaliśmy dokładnie 72 miejsca, w których przebywa tak do 300 osób i do nich te patrole, które dzisiaj już wyruszyły, trafią w pierwszej kolejności – mówi Grzegorz Staniszewski.

Akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto Caritas lub wysyłając specjalny SMS o treści „ZIMNO” pod numer 72052.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl