fot. Caritas Armenia

Caritas Polska uruchomił pomoc poszkodowanym w konflikcie Armenii i Azerbejdżanu

W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis o pomoc poszkodowanym w konflikcie Armenii i Azerbejdżanu o sporne terytoria Górskiego Karabachu Caritas Polska przekazał na ten cel 10 tys. euro i uruchomił zbiórkę dla rodzin poszkodowanych w wyniku walk.

W informacji przekazanej w czwartek przez Caritas Polska podano, że wsparcie trafi do ofiar konfliktu – uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Armenii.

Caritas Polska uważa, że kluczowym zadaniem jest zapewnienie przetrwania uchodźcom czterech miesięcy zimy, dlatego potrzebne będą opał, ciepłe ubrania i koce

„Caritas Armenia prowadzi trzy ośrodki (Goris, Erywań i Artaszat), zapewniając uchodźcom mieszkania, żywność i opiekę medyczną. Konieczna jest jednak pomoc finansowa, by te ośrodki utrzymać” – podano w informacji.

Caritas Polska przekazał już fundusze bezpośrednio do Caritasu Armenia, którą kieruje ormiański arcybiskup Rafael Minassian.

„Organizuje on pomoc dla 1200 gospodarstw domowych (około 4800 osób) znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji. Wszystkie te rodziny zostały wysiedlone z Górskiego Karabachu. W niektórych miastach tego regionu większość mieszkań jest zniszczona i opuszczona”.

Ks. Rafał Krawczyk, znający tamtejszą sytuację, zaznacza, że ludzie chcą wracać, ale nie mają domów, ze względu na przejście ziem na stronę azerską.

„Władze Armenii przyjmują zgłoszenia z prośbą o zakwaterowanie, ale nie zapewniają utrzymania. Spada to na organizacje pozarządowe, parafie, zgromadzenia zakonne i centra edukacyjne” – poinformował.

„Kościół ormiańskokatolicki we współpracy z Caritasem Armenia organizuje miejsca pobytu, wyżywienie, pomoc medyczną i inną niezbędną do przeżycia najbliższych miesięcy bez domu i pracy dla 80 tys. uchodźców z różnych miejsc Górskiego Karabachu” – dodał ks. Rafał Krawczyk.

Pomóc można, kierując wpłatę na konto Caritasu Polska: 19 1160 2202 0000 0003 5899 2030 z dopiskiem „Armenia”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl