fot. flickr.com

Większe unijne wsparcie dla rolników

Polscy rolnicy dostaną o 3 miliardy euro więcej środków z unijnego budżetu. Łącznie do ich kieszeni trafi 33,5 miliarda euro.

Polscy i europejscy rolnicy zdali egzamin w czasie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Komisja Europejska w odpowiedzi na tę sytuację przygotowała ofensywny plan budżetowy.

– Obowiązkiem UE jest zadbać o bezpieczeństwo ekonomiczne rolników – przyznał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

W nowej perspektywie budżetowej  na lata 2021-2027 Komisja zaproponowała o 26,5 mld euro więcej środków na Wspólną Politykę Rolną. Łącznie na ten cel popłynie 391,5 mld euro. Cieszyć mogą się Polscy rolnicy. Nasi gospodarze mogą bowiem liczyć na dużo większe wsparcie niż pierwotnie zakładano.

– W przypadku Polski będzie to ok. 3 mld euro – zaznaczył komisarz.

Unijne rolnictwo ma być bardziej zrównoważone pod kątem produkcji żywności – i to zdrowej żywności podkreślił Janusz Wojciechowski.

– To jest najlepsza droga jaką może pójść rolnictwo europejskie, a szczególnie rolnictwo polskie – dodał.

Mają w tym pomóc dwie strategię od pola do stołu i ochrony bioróżnorodności.

– To jest ogromna szansa dla takich krajów jak Polska, której system rolniczy jest oparty na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych – powiedział Janusz Wojciechowski.

To tym gospodarstwom będzie się o wiele łatwiej przystosować do nowej rzeczywistości. Produkują one bowiem zdrową ekologiczną żywność. Większe problemy mogą mieć duże gospodarstwa. Unijny komisarz ds. rolnictwa uspokoił jednak gospodarzy, że nowe strategie im nie zaszkodzą. Część dopłat bezpośrednich będzie uzależniona od spełnienia tzw. ekoprogramów.

– Jeśli rolnicy będę chcieli mieć pełne dopłaty lub dodatkowe kwoty – nad tym jeszcze pracujemy – to będą oni musieli spełnić wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska czy klimatu, ale to będzie zachęcanie nie zmuszanie – akcentował Janusz Wojciechowski.

O tym, jakie ostatecznie środki trafią na Wspólną Politykę Rolną, zdecydują szefowie państw i rządów podczas szczytu UE dotyczącego wieloletnich ram finansowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl