fot. PAP/EPA

H. O. Henkel: Istnieje potrzeba przedstawienia W. Brytanii oferty pozostania w UE

Istnieje potrzeba przedstawiania Wielkiej Brytanii nowej oferty; nie nowego porozumienia na rzecz Brexitu, ale pozostania w Unii Europejskiej – powiedział europoseł Hans Olaf Henkel. Niemiecki polityk był gościem programu „Z Parlamentu Europejskiego” na antenie TV Trwam.

Hans Olaf Henkel zwrócił uwagę, że zdecydowana większość europejskich polityków nie chce Brexitu. W jego ocenie powinniśmy „coś z tym zrobić”. Jednym z działań może być zwiększenie autonomii Wielkiej Brytanii. Zauważa też, że większość krajów będzie domagała się zwiększenia niezależności.

Co ciekawe, niemiecki polityk twierdzi, że w zaproponowaniu nowej umowy Wielkiej Brytanii ważną rolę mogłaby odegrać także Polska.

Kieruję prośby, również do polskiego rządu: powinno się podjąć inicjatywę i zaoferować Wielkiej Brytanii nowe porozumienie na rzecz pozostania w Unii – zaznacza niemiecki polityk.

Europoseł Hans Olaf Henkel dodał, że w interesie UE leży zatrzymanie Zjednoczonego Królestwa w jej strukturach.

Jest to dla Europy niezwykle istotne. Chodzi też o polskie towary czy też miejsce zatrudnienia Polaków, którzy mogą przesyłać pieniądze do kraju – zauważył.

W ocenie polityka najgorszym scenariuszem jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Według pierwotnego planu tzw. Brexit ma nastąpić 29 marca.

RIRM

drukuj