fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] P. Jaki: Biedroń chce brutalnie walczyć z Kościołem. Będziemy bronić tradycyjnych wartości

Biedroń chce brutalnie walczyć z Kościołem czy z tradycyjnymi wartościami, a także chować patriotyzm. Naszym zadaniem będzie bronienie tradycyjnych wartości w Polsce – wskazał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, w rozmowie z TV Trwam News.

Gość TV Trwam odniósł się na początku do niedzielnej konwencji Roberta Biedronia.

– Biedroń chce brutalnie walczyć z Kościołem czy z tradycyjnymi wartościami, a także chować patriotyzm – na konwencji brakowało np. hymnu Polski (…). Są to populistyczne hasła, ale niestety bardzo popularne w Zachodniej Europie, gdzie nie rozwiązuje się realnych problemów ekonomicznych obywateli Unii Europejskiej, a pokazuje się, że wszystkiemu winny jest Kościół katolicki. To typowe zachowanie europejskich elit. To będzie w przyszłości kształtowało partię, która zastąpi Platformę Obywatelską, czyli partię III RP. Naszym zadaniem będzie bronienie tradycyjnych wartości w Polsce – mówił Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości ocenił także zeznania adwokata Roberta Nowaczyka, który przejął co najmniej kilkadziesiąt warszawskich nieruchomości i miał wręczać wielomilionowe łapówki oraz Jakuba R., który miał je przyjmował.

– Wiarygodność jest niewielka. Przypomnijmy, że w procesie karnym o status oskarżonego został już skierowany akt oskarżenia wobec niego. Jakub R. jest posądzony o 50-milionową łapówkę – najwyższą w historii III RP. W tym procesie karnym obydwoje mogą kłamać, takie jest ich prawo. Dodatkowo na pytanie dotyczące tego, jakie ma dowody na te wszystkie historie, które przedstawił, mówi, że nie ma, „usłyszał” od kogoś, w tym wypadku Jakuba R. Musimy mieć świadomość, że mamy do czynienia z osobą bezwzględną, która dorabiała się kosztem warszawiaków na „dzikiej reprywatyzacji”. 1,5 roku spędził w areszcie, teraz grozi mu nawet kilkanaście lat więzienia – wskazał przewodniczący komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Patryk Jaki przypomniał, że prace prowadzonej przez niego komisji wciąż trwają.

– Co tydzień mamy posiedzenie, mamy wiele kolejnych nieruchomości, którymi się zajmujemy; odszkodowań, które chcemy ludziom wypłacać; mamy walki w sądach; będziemy mieć kolejne rozprawy w charakterze ogólnym, czyli kolejnych świadków. Cały czas pracujemy pełną parą (…). Po zakończeniu grupy Roberta N. będziemy zajmowali się grupą Macieja M., czyli osobą, która była odpowiedzialna za reprywatyzację słynnej nieruchomości przy ul. Twardej – powiedział rozmówca TV Trwam News.

Wiceminister przypomniał również, iż w Polsce przeprowadzana jest reforma więziennictwa.

– Mamy pierwszą w historii III RP ustawę modernizującą służbę więzienną, dlatego zmienia się wszystko: od systemów łączności, ubrań po możliwości infrastrukturalne – to budowa nowych pawilonów, zakładów karnych, przejście starego systemu na XXI w. Powstaje pierwsza szkoła więziennictwa, czyli przejście z modelu zawodowego na model profesjonalny. Powstał także Instytut Kryminologii i Penitencjarystyki, który ma za zadanie przeprowadzać ewaluację systemu. Są wprowadzane nowoczesne narzędzia readaptacyjne, które sprawiają, że powrotność do przestępstw spada. Jest program „praca dla więźniów”, który sprawił, że jak przychodziłem do ministerstwa, to w Polsce pracowało najmniej więźniów w Europie, dzisiaj pracuje najwięcej – wyliczał Patryk Jaki.

Szymon Kozupa/RIRM

drukuj