fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] P. Jaki: Są przekraczane kolejne granice jakiejkolwiek dyskusji i tym bardziej ważne jest, aby Polacy sprzeciwili się tego typu zachowaniom

Jeden rysownik III RP narysował rzekomo śmieszny obrazek, że osoby, które głosują na PiS, to są osoby, które siedzą w zakładach psychiatrycznych. (…) Mamy kandydatkę KO, która twierdziła (…), że wszystkie osoby, które głosują na PiS, to są osoby z chorobami psychicznymi. Są przekraczane kolejne granice cywilizacji, jakiejkolwiek dyskusji i tym bardziej ważne jest to, aby Polacy sprzeciwili się tego typu zachowaniom – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł PiS Patryk Jaki, były wiceminister sprawiedliwości.

W internecie trwa akcja „Nie świruj, idź na wybory”. Celem przedsięwzięcia ma być zachęcanie Polaków, aby 13 października wzięli udział w wyborach parlamentarnych. Filmiki z udziałem m.in. aktorów wywołały jednak oburzenie opinii publicznej, gdyż w nagraniach dopuszczono się m.in. szydzenia z osób niepełnosprawnych.

To, co stało się w ramach akcji „Nie świruj, idź na wybory”, potwierdza, że w najbliższych wyborach czeka nas zderzenie cywilizacji – ocenił Patryk Jaki.

– Z jednej strony mamy ludzi, którzy nabijają się z zachowań osób niepełnosprawnych. Szczególnie film pana Pszoniaka to jest odtworzenie zachowań. Jemu się skojarzyło „świrowanie” z odtworzeniem zachowań osób, które mają rożne schorzenia neurologiczne. Może to dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym. On mówi niemalże wprost: nie bądź taki jak oni, nie świruj, idź na wybory. Czyli on sugeruje, że (…) nie wolno być głupi tak, jak oni, trzeba się zachować mądrze, tak jak my, aktorzy, i iść na wybory, a w domyśle – iść i głosować na PO. To jest coś nieprawdopodobnego. Ja czegoś tak obrzydliwego dawno nie widziałem w polskiej debacie publicznej – zaznaczył polityk.

Zjednoczona Prawica reprezentuje cywilizację, która uczy szacunku do osób niepełnosprawnych – wskazał europoseł.

– Uczy tego, że osoby niepełnosprawne mają wszelkie prawa do tego, żeby uczestniczyć w życiu publicznym. My musimy uczyć też tolerancji szczególnie do dzieci niepełnosprawnych, dlatego że ich rówieśnicy często nie rozumieją, dlaczego oni zachowują się tak dziwnie, jak np. parodiuje pan Pszoniak. (…) Autorytety: aktorzy, elity są od tego, żeby pokazywać reszcie rówieśników osób niepełnosprawnych, że takie osoby trzeba tolerować, że ich zachowania i te ruchy, które parodiuje aktor, są od nich niezależne i trzeba się nimi zaopiekować, natomiast nie wyśmiewać, nie wykpiwać, nie pokazywać, że oni są gorsi – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Akcja „Nie świruj, idź na wybory” wpisuje się w ciąg zdarzeń, które charakteryzują elity III RP – zwrócił uwagę były wiceminister sprawiedliwości.

– Kilka dni wcześniej jeden rysownik III RP narysował rzekomo śmieszny obrazek, że osoby, które głosują na PiS, to są osoby, które siedzą w zakładach psychiatrycznych. Z drugiej strony mamy kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, która twierdziła dokładnie to samo, że wszystkie osoby, które głosują na PiS, to są osoby z chorobami psychicznymi. Są przekraczane kolejne granice cywilizacji, jakiejkolwiek dyskusji i tym bardziej ważne jest to, aby Polacy sprzeciwili się tego typu zachowaniom, pokazali tym samozwańczym elitom, że to nie jest ich państwo, że to nie jest zachowanie, które jest charakterystyczne dla historii, dla tożsamości naszego narodu, że to, co wy sobie tworzycie, to nie jest coś, co my będziemy w jakikolwiek sposób legitymizowali – mówił Patryk Jaki.

Być może ta akcja ma być prowokacją, ale mam przekonanie, że samozwańcza elita III RP rzeczywiście myśli, że jest lepsza od reszty Polaków – podkreślił europoseł.

– To się wpisuje w cały ciąg zdarzeń, kiedy po prostu tamte elity III RP nabijały się z rodzin wielodzietnych mówiąc, że to po prostu patologia albo że gdzie oni na wakacje pojadą, jak oni się zachowują. My, zwykli Polacy, nie możemy na to pozwolić. To nie jest ich państwo. Przed nami są wydarzenia, kiedy będziemy decydować, w którym kierunku nasz Ojczyzna pójdzie – czy wróci do tego cywilizacyjnego antywyzwania, którym jest Platforma Obywatelska, czy dalej pozwoli się rozwijać w kierunku związanym z wartościami, ale też dobrym ekonomicznym rozwojem Polski – podsumował polityk.

Całość rozmowy z europosłem Patrykiem Jakim w „Aktualnościach dnia” jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj