Dzięki Caritas nowe domy w Rwandzie

Dzięki  pomocy Caritas Polska, przekazanej Zgromadzeniu Sióstr Pallotynek, dzieci z Archidiecezji Kigali w Rwandzie już wkrótce będą mogły zamieszkać w nowych domach i rozpocząć naukę w nowopowstałej szkole.

Jednym z wielu projektów Sióstr Pallotynek w Rwandzie jest odbudowa domków dla sierot w miejscowości Gikondo. Dotychczas dzieci zamieszkiwały budynki, które ze względu na warunki atmosferyczne, takie jak ulewne deszcze stopniowo ulegały coraz większemu zniszczeniu. Przez nieszczelność glinianych konstrukcji bez fundamentów w czasie ulewy, dzieci musiały przenosić swoje maty, by znaleźć suche miejsce do spania:

– Dzieci w domkach nie mają łóżek ani nawet posadzki. Śpią na matach na ziemi. Najgorzej jest, gdy przez zardzewiałą blachę woda dostaje się jak przez sitko do pomieszczeń i nie ma suchego miejsca, by położyć matę. Dzieci nie mają przykryć, śpią w łachmanach, które nosiły w ciągu dnia – mówi s. Marta Litawa, pallotynka pracująca w Rwandzie.

Dzięki nowemu miejscu podopieczni Sióstr będą mogli nawet w trakcie silnej ulewy spać spokojnie. Solidna konstrukcja dachu i wyrównanie starych murów ochroni wnętrze budynku przed wodą. To również pozwoli uniknąć wielu chorób, a także poprawi stan zdrowia i higieny dzieci. Przede wszystkim jednak umożliwi im godniejsze, spokojne życie.

pallotynki3
Kolejnym zadaniem, jakiego podjęły się polskie misjonarki w tym  roku jest budowa szkoły podstawowej w miejscowości Masaki. Będzie to jedyna placówka edukacyjna w promieniu 10 km. Mieszkańców Rwandy, zmagających się z wielką biedą nie stać na zakup żywności, a tym bardziej na dojazd do szkoły, która obecnie jest już trzykrotnie przepełniona. Uczniowie nie mają w niej środków dydaktycznych, brak także dostępu do wody i prądu.

Nowa, dwupoziomowa szkoła będzie składała się z 12 klas, do których będzie uczęszczało 540 dzieci. Jej powstanie ma na celu obniżenie wysokiego poziomu analfabetyzmu wśród mieszkańców Rwandy. Dzieci otrzymają możliwość uczenia się, poznawania podstawowych zasad higieny oraz poszerzenia wiedzy na temat zdrowia i medycyny. To zapobiegnie rozpowszechnionemu w Rwandzie leczeniu „tradycyjnymi metodami”, które jedynie pogarszają stan zdrowia, a nawet doprowadzają do śmierci dzieci.  Uczniowie będą mogli także uczęszczać na katechezę oraz przygotować się do przyjęcia sakramentów. Szkoła ułatwi również kontakt sióstr z opiekunami dzieci, co pozwoli na przygotowanie ich do odpowiedzialnego, katolickiego wychowania dzieci.

pallotynki2
– Trudno opisać w kilku słowach wartość Waszej pomocy dla tych dzieci, które po śmierci rodziców były skazane na śmierć  z głodu i chorób. Dzięki Wam żyją i chodzą do szkoły. Za to wszystko wyrażamy naszą wdzięczność w imieniu tych dzieci – dodaje s. Marta Litawa.

Pierwsze prace zostały rozpoczęte już w marcu. Dużym utrudnieniem okazało się wyrównywanie górzystego terenu budowy. Zakupiono materiały, przygotowano już fundamenty, założono także 83 żelbetonowe kolumny.  Budowa i prace remontowe potrwają do 30 czerwca 2014 roku. Caritas Polska przekazała na te cele 18 tys.  euro.

caritas.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl