Trwa akcja Caritas „Jałmużna Wielkopostna”

Tegoroczna edycja wydarzenia nosi tytuł Jałmużna Wielkopostna 2021. Nadszedł Czas Miłosierdzia”. Jej głównymi celami są pomoc seniorom dotkniętym przez pandemię i promocja rozwoju osobistego w duchu miłości do bliźniego. Caritas Polska prowadzi akcję już od 15 lat wspólnie z partnerami z innych kościołów chrześcijańskich: Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Kampania jest połączona ze zbiórką środków na pomoc seniorom. Zbieranie funduszy ruszy w Środę Popielcową. W szkołach i parafiach pieniądze będą zbierane do specjalnie przygotowanych do tego puszek, których będzie prawie 350 tys. Akcja będzie trwała przez Wielki Post oraz w następującym po nim Tygodniu Miłosierdzia. Finał zbiórki odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia, czyli 11 kwietnia bieżącego roku.

Kolejną edycję inicjatywy skomentował ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób starszych i cierpiących w czasie pandemii oraz ich wsparcie dzięki datkom zbieranym do skarbonek, oraz przekazywanym wpłatom. To szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw często nie zauważamy. Akcja ma również wymiar duchowy, bowiem jałmużna jako znak miłosierdzia wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają głęboki i ewangeliczny sens – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Organizatorzy akcji poświęcą w tym roku wiele uwagi kształtowaniu postaw miłości do bliźniego poprzez promowanie konkretnych działań, które mogą zostać zrealizowane przez każdego z nas. W tym celu Caritas Polska będzie publikowała w każdą niedzielę Wielkiego Postu, na swoich kanałach społecznościowych, propozycje działań, które mają na celu realizację postawy miłosierdzia w praktyce.

Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Czas Miłosierdzia”, które ma przypominać, że Wielki Post oraz następujący po nim Tydzień Miłosierdzia są szczególnym okresem dla wszystkich chrześcijan.

– Wirus, który zamknął nas w domach, a dystansem społecznym oddzielił od bliźniego, nie jest jednak w stanie spętać chrześcijańskiej miłości. Przekracza ona wszelkie bariery, zasypuje przepaści, stawia nas przed bliźnim w potrzebie i wzywa „okaż swoje miłosierdzie”. Tylko wówczas, gdy wbrew wszelkim przeciwnościom i własnym kłopotom będziemy w stanie otworzyć się na drugiego człowieka, pochylić się nad jego niedolą, świat powróci do normalności. Miłość jest jak najdoskonalsza szczepionka – podkreślił ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła Prawosławnego.

– Miłosierdzie to drogowskaz w nauczaniu wszystkich Kościołów. Jest ono szczególnym rodzajem miłości oraz solidarnością z tymi, którzy mierzą się z trudnościami. Miłosierdzie jest współczuciem, życzliwością, okazaniem pomocy bez względu na wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną. Miłosierdzie to bycie na co dzień Miłosiernym Samarytaninem. Nie jest ono ani małe, ani duże, jest jedno i stanowi dar serca – dodała Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Inauguracja tegorocznej edycji Jałmużny Wielkopostnej odbyła się 16 lutego w Centrum Kultury Prawosławnej przy Katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji charytatywnych poszczególnych kościołów organizujących akcję.

Caritas Polska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl