fot. caritas.pl

Ks. Kordula: Mobilna klinika zamiast do Libanu trafi do Syrii

Mobilna klinika, czyli karetka przeznaczona do pomocy medycznej dla uchodźców, zakupiona przez krakowską Caritas m.in. z licytacji pamiątek po ŚDM, trafi do Syrii. Przekazanie jej do Libanu się nie powiodło – powiedział PAP ks. Bogdan Kordula z Caritas.

„Karetka została przetransportowana wojskowym samolotem transportowym do Libanu, ale wróciła ze względów formalno-prawnych. Jako powód podano to, że samochody z silnikami diesla nie są rejestrowane w Libanie” – powiedział ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Jak podkreślił, krakowska Caritas przy wysyłce karetki współpracowała z Caritas w Libanie.

„Przesłaliśmy im specyfikację, wiedzieli, jaki to samochód, nie zgłaszali zastrzeżeń, nawet wskazali serwis firmowy w Bejrucie, w którym karetka będzie serwisowana. Dlatego powody odmowy przyjęcia karetki uważamy za niejasne i być może podyktowane względami politycznymi” – powiedział ks. Kordula.

Powołał się na wyraźny brak współpracy ze strony libańskich władz i uniemożliwienie przetransportowania mobilnej kliniki do granicy z Syrią – bo taki powstał pomysł na miejscu – pomimo wielu działań na rzecz rozwiązania problemu.

Podkreślił także, że w Libanie poruszają się samochody wojskowe napędzane silnikiem diesla.

„Nie znamy do końca kontekstów, nie wiemy, w jakiej sytuacji działa libańska Caritas, jak w Libanie przyjmowana jest taka zagraniczna pomoc dla uchodźców, trudno nam oceniać i nie snujemy żadnych teorii spiskowych, ale powód do odmowy przyjęcia mógł być też wymówką” – powiedział szef krakowskiej Caritas.

„Szukamy obecnie innych rozwiązań, chcemy, żeby karetka trafiła bezpośrednio do Syrii w ramach pomocy medycznej” – powiedział ks. Kordula.

Podkreślił pomoc Caritas Ordynariatu Polowego WP i wojska, które – jak stwierdził – przy okazji transportu udostępniło miejsce dla kliniki mobilnej w samolocie transportowym.

PAP/RIRM

drukuj