fot. PAP/EPA

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej zakończyli prace w Syrii

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej, którzy od środy ponownie badali w Syrii miejsca, gdzie miało dojść do użycia gazów bojowych, zakończyli dziś swe prace i opuścili Damaszek. Raport ekspertów oczekiwany jest pod koniec października.

Inspektorzy mieli zbadać kolejne przypadki użycia broni chemicznej przez wzajemnie oskarżające się strony syryjskiego konfliktu zbrojnego.

W Syrii w dalszym ciągu dochodzi do ataków, w których giną ludzie.

Wskutek trwającego od dwóch lat konfliktu Syrię opuściło już ponad 2 miliony obywateli. Szukają schronienia m.in.: w Libanie, Jordanii, Turcji czy Iraku. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci.

W odpowiedzi na apel Ojca św. Franciszka Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii. To wyraz solidarności z mieszkańcami dotkniętego wojną kraju. Akcja potrwa do 31 października.

Ks. Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska mówi, że w Syrii odgrywa się ogromny dramat humanitarny, który nie może pozostać bez reakcji społeczności międzynarodowej.

– Coraz bardziej uświadamiamy sobie, jako społeczeństwo Polskie, jak wielka jest skala nieszczęść, które dotykają zwykłych ludzi; rodziny, które muszą uciekać z własnych domów. To jest ogromny dramat humanitarny. Pomimo działań jakich podejmują „wielcy” tego świata – społeczność międzynarodowa powinna i jest zobowiązana do pomocy ludziom, którzy stracili wszystko. Apel Ojca św. Franciszka jak również prośba, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o zbiórkę, jest wyrazem naszej solidarności z ludźmi, którzy doznali nieszczęścia – powiedział ks. Marcin Brzeziński.

Kulminacją akcji będzie niedziela, 6 października. Będzie to dzień ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

RIRM

drukuj