Rozmowy Putin-Macron o Ukrainie, Syrii, relacjach Rosja-UE

Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, 29 maja omówią na spotkaniu sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem. Poruszą również temat relacji Rosja-UE – poinformował doradca Putina, Jurij Uszakow.

W trakcie wizyty Putina we Francji nie jest planowane podpisanie żadnych dokumentów. Spotkanie prezydentów w Wersalu będzie miało charakter nieformalny i „dość szeroką agendę” – wyjaśnił Jurij Uszakow.

Rosja – jak powiedział przedstawiciel Kremla – nie jest zadowolona z obecnego stanu stosunków politycznych i handlowo-gospodarczych z Francją. W ciągu ostatnich trzech lat wartość wymiany handlowej między oboma krajami spadła z ponad 22 mld do ponad 13 mld dolarów.

Jak poinformował Uszakow, 29 maja najpierw odbędzie się spotkanie prezydentów w wąskim gronie, a potem w nieco szerszym – rozmowy w formie śniadania roboczego. Po wspólnej konferencji prasowej przywódcy zwiedzą w Wersalu wystawę poświęconą carowi Rosji Piotrowi I Wielkiemu. Putin na zakończenie wizyty odwiedzi, otwarte w Paryżu jesienią zeszłego roku, rosyjskie prawosławne centrum religijno-kulturalne.

Prezydencki doradca wyjaśnił również, że z inicjatywą spotkania wystąpił Macron w rozmowie telefonicznej z Putinem.

Pałac Elizejski potwierdził wizytę Putina 22 maja, informując, że okazją do niej będzie otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej 300. rocznicy podróży Piotra I do Francji i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

Jesienią zeszłego roku Putin miał we Francji spotkać się z ówczesnym prezydentem Francois Hollande’em, jednak odwołał wizytę. Według strony francuskiej, powodem zmiany planów Putina była propozycja Francji, by spotkanie z Hollande’em dotyczyło tylko Syrii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl