Papież: nadzieja ma też wymiar wspólnotowy i kościelny

Nadzieja chrześcijańska ma nie tylko wymiar osobisty, indywidualny, ale także wspólnotowy i kościelny – zaznaczył Ojciec św. Franciszek. Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież kontynuował cykl rozważań na temat nadziei.

Ojciec Święty podkreślił, że nadzieja, aby ją żywić koniecznie potrzebuje „ciała”, w którym różne członki wspierają się i ożywiają nawzajem.

– W przypadku nadziei chrześcijańskiej tym ciałem jest Kościół, a życiodajnym tchnieniem, duszą tej nadziei jest Duch Święty. Bez Ducha Świętego nie można mieć nadziei. Dlatego też apostoł Paweł zachęca nas, abyśmy go nieustannie przyzywali. O ile nie jest łatwo wierzyć, to tym mniej łatwo jest żywić nadzieję – powiedział Papież.

Ojciec św. wskazywał, że ​​jeśli żywimy nadzieję, to dzieje się tak dlatego, że wielu naszych braci i sióstr nauczyło nas żywić i podtrzymywać naszą nadzieję. Wśród nich – jak dodał – wyróżniają się maluczcy, ubodzy, ludzie prości i usunięci na margines.

Papież pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych w auli Pawła VI. Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty przypomniał, że w sobotę, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzili 25. Światowy Dzień Chorego.

– Ustanawiając w 1992 roku ten dzień, św. Jan Paweł II napisał, że ma on być dla wszystkich wierzących owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie święte Oblicze Chrystusa. Niech ten dzień budzi w nas wrażliwość i pragnienie niesienia materialnego i duchowego wsparcia chorym, którzy żyją pośród nas. Niech Bóg wam błogosławi – powiedział Ojciec Święty.

Transmisję z Watykanu nadały Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl